Zazdrość to zupełnie naturalne uczucie. Często chcemy, żeby nasi partnerzy byli o nas zazdrośni, ponieważ traktujemy zazdrość jako dowód świadczący o tym, że ich uczucia względem nas są prawdziwe. Jednak zazdrość ma też swoją ciemną stronę. Może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości i powodować, że będąc w relacji, ciągle czujemy się zagrożeni. Jak poradzić sobie z zazdrością?
Czym jest zazdrość?
Zazdrość to emocja, która występuje, gdy obawiamy się, że utracimy coś dla nas cennego. Jest to uczucie zagrożenia, które może dotyczyć zarówno relacji międzyludzkich, jak i talentów czy sukcesów zawodowych. Zazdrość jest złożonym uczuciem. Może łączyć w sobie strach, złość, smutek, niepewność i frustrację. Ta emocja może być adekwatna lub irracjonalna, oparta wyłącznie na naszych wyobrażeniach, lękach, stereotypach i uprzedzeniach. O adekwatnej zazdrości mówimy wtedy, gdy partner faktycznie nas zdradził lub wiele wskazuje na to, że to zrobił. Zazdrość irracjonalna pojawia się bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny i ma swoje źródło w naszych przeżyciach, schematach myślowych, wzorcach rodzinnych lub innego rodzaju negatywnych doświadczeniach.
Chorobliwa zazdrość w związku – objawy
Zazdrość może objawiać się z różnym nasileniem. Gdy jest bardzo intensywna, często prowadzi do negatywnych zachowań, które wywołują konflikty i mogą spowodować rozpad relacji. O chorobliwej zazdrości mówimy wtedy, gdy jeden z partnerów bezpodstawnie podejrzewa drugiego partnera o zdradę. Ten stan emocjonalny charakteryzuje się uporczywym i nieuzasadnionym poddawaniem pod wątpliwość szczerych intencji partnera oraz powoduje, że osoba zazdrosna w każdym zachowaniu dopatruje się znamion zdrady. Objawy chorobliwej zazdrości to przede wszystkim:
- bezpodstawne oskarżenia,
- brak zaufania,
- kontrolowanie partnera, przeglądanie telefonu, prywatnej korespondencji i social mediów w poszukiwaniu dowodów zdrady,
- śledzenie partnera,
- niekontrolowane i nieadekwatne do sytuacji wybuchy płaczu, gniewu lub agresji,
- stany depresyjne i lękowe,
- nieustanne poszukiwanie potwierdzeń i dowodów zdrady,
- przesłuchiwanie partnera,
- próby izolowania partnera od rodziny i znajomych,
- stosowanie manipulacji, gróźb i szantażu emocjonalnego,
- problemy somatyczne spowodowane chorobliwą zazdrością.

Spis treści:
Jak radzić sobie z zazdrością?
Zazdrość w związku może pojawić się na każdym etapie budowania relacji. Zwykle nie od razu przyjmuje chorobliwą postać, ale z czasem lęk przed utratą partnera może się pogłębiać. Czasami wynika z prowokujących zachowań partnera, a czasami jest efektem naszych projekcji i wyobrażeń. Jeśli chcesz, żeby Wasz związek przetrwał próbę czasu, nie ignoruj zazdrości, tylko wykorzystaj ją jako pretekst do pracy nad relacją. Jak pozbyć się zazdrości w związku? Podpowiadamy!
Nazwij i zaakceptuj swoje uczucia
Pierwszym krokiem do naprawy relacji jest przyznanie się przed samym sobą, że odczuwasz zazdrość. Zamiast nieustannie walczyć z tym uczuciem, zaakceptuj je i zastanów się, z czego może wynikać. Jest to dobry moment, aby rozpocząć pracę nad sobą i swoim związkiem.
Rozmawiaj z partnerem o swoich emocjach
Zazdrość bardzo często wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli nie czujesz się osobą atrakcyjną, mądrą i zabawną, to nic dziwnego, że w każdej napotkanej osobie płci przeciwnej widzisz potencjalne zagrożenie dla swojego związku. W takiej sytuacji najlepszym, co możesz zrobić, jest szczera rozmowa z partnerem. Wytłumacz mu, jak się czujesz, gdy rozmawia z atrakcyjną osobą, przedstaw mu swoje obawy i opowiedz, z czego wynikają. W trakcie rozmowy staraj się unikać obwiniania partnera lub siebie za zaistniałą sytuację. Wykorzystajcie ten moment szczerości, aby wspólnie ustalić granice i zasady, które pomogą Wam w zbudowaniu wzajemnego zaufania i zrozumienia.
Unikaj porównań
Bardzo często porównujemy obecnych partnerów z byłymi partnerami. Możemy też porównywać nasz związek z innymi znanymi nam parami. Nie jest to jednak zalecana metoda, ponieważ każdy ma własną ścieżkę rozwoju i kieruje się w życiu innymi wartościami. Ciągłe porównania są krzywdzące i mogą bardzo negatywnie wpłynąć na Twój związek. Zamiast skupiać się na innych, doceniaj to, co masz i skoncentruj się na budowaniu konstruktywnej relacji ze swoim partnerem.

Wypróbuj techniki relaksacyjne
Zazdrość często jest związana ze stresem, niepewnością i nieustannym napięciem. Dobrym sposobem na pozbycie się zazdrości, jest zastosowanie technik relaksacyjnych, takich jak:
- medytacja,
- joga,
- głębokie oddychanie,
- ćwiczenia rozciągające,
- masaż relaksacyjny,
- aromaterapia.
Tego rodzaju zabiegi pomogą Ci się rozluźnić i oczyścić umysł z negatywnych myśli.
Przekierowanie uwagi
Ciągłe podejrzewanie partnera o zdradę jest męczące i prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości. Jeśli chcesz się uwolnić od tej emocji, znajdź sposoby na odwrócenie swojej uwagi od zazdrości i konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Może to być nowe hobby, aktywność sportowa lub spotkania z przyjaciółmi.
Poszukaj wsparcia
Jeśli zazdrość nie daje Ci spokoju, uniemożliwia odczuwanie radości i psuje relacje z partnerem, nie bój się prosić o pomoc. Poszukaj wsparcia wśród bliskich Ci osób i rozmawiaj z nimi o swoich problemach. Rodzina i przyjaciele mogą Ci pomóc spojrzeć na Twój związek z zupełnie innej perspektywy. Czasami już sama rozmowa o swoich lękach, może sprawić, że poczujesz się lepiej.
W przypadku chorobliwej zazdrości, warto poszukać wsparcia u specjalisty. W tym celu możesz zapisać się na terapię indywidualną lub na terapię dla par do doświadczonego psychoterapeuty. Specjalista pokaże Wam, jak należy pracować nad trudnymi uczuciami i od nowa budować zaufanie w związku.
Realistyczne oczekiwania
Zazdrość może być związania z nierealistycznymi oczekiwaniami względem partnera. Jeśli wymagasz od partnera pełnego podporządkowania, nieustannego informowania o tym, gdzie się znajduje lub oczekujesz, że w ogóle nie będzie rozmawiał z osobami płci przeciwnej, to w praktyce stawiasz mu warunki, których żadna osoba nie jest w stanie spełnić. Zanim wyciągniesz pochopne wnioski, upewnij się, że Twoje oczekiwania wobec partnera są realistyczne i osiągalne. Rozmawiaj otwarcie o swoich potrzebach, aby wiedzieć, co myśli o nich partner i uniknąć nieporozumień.
Mówi się, że odrobina zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak to powiedzenie nie do końca jest prawdziwe. Zazdrość w związku to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy bagatelizować. Niezależnie od tego, co ją wywołało, warto wykorzystać ten fakt, aby porozmawiać z partnerem i wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Więcej ciekawych porad na temat budowania relacji i rozwoju osobistego znajdziesz na blogu Single Symbol.
Katarzyna Kucharska
Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.