Każdy z nas ma wady. Człowiek nigdy nie będzie idealny, choćby naprawdę bardzo się starał. Oczywiście każdy z nas dąży do bycia najlepszą wersją siebie, jednak żeby szczęśliwie żyć należy akceptować swoje wady i słabości. To podstawa budowania miłości własnej i własnego szczęścia.

A jak to się odnosi do tworzenia związku i budowania relacji? Czy akceptacja i tolerancja w związku jest ważna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak budować akceptację i tolerancję w związku.

Akceptacja w związku

Czym jest akceptacja w związku? Akceptacja jest oznaką prawdziwej miłości. Oznacza, że kochasz swojego partnera takim, jakim jest, ze wszystkimi jego wadami, zaletami i niedoskonałościami. Właśnie ze względu na te niedoskonałości traktujesz partnera z większą empatią, a przez to łatwiej Ci go zrozumieć. Jesteś z nim na dobre i na złe. Partner nie sprząta talerzyka po jedzeniu? Zastanów się, czy to rzeczywiście taki ogromny problem?

Pamiętaj jednak, że wszystko powinno działać w dwie strony, więc Twój partner powinien również akceptować Twoje wady. Fajnie jest przecież być sobą, bez obaw o ocenę czy krytykę.

Niestety niektórych wad i słabości drugiego człowieka nie naprawisz. Jeśli są mało istotne, to zastanów się, może warto przymknąć oko? Trzeba powiedzieć uczciwie, że jeśli jednak partner robi Ci krzywdę, albo źle Cię traktuje to zastanów się czy warto. Wszystko zależy od gabarytu wad i niedoskonałości. Akceptacja ma również swoje granice.  

Tolerancja w związku

Czym jest tolerancja w związku? Tolerancja oznacza zdolność do akceptowania różnic w związku pomiędzy partnerami. Pamiętaj, że każda osoba jest inna, ma różne potrzeby i poglądy. Tolerancja pozwala na akceptowanie tych różnic i dążenie do wspólnego rozwiązania konfliktów.

Twój ulubiony serial nie przypadł Twojemu partnerowi do gustu? No trudno, przecież nie musi podobać się każdemu. Lubisz schabowe, a partner jednak woli mielone? Cóż, każdy ma swoje smaki. A może Twoja ukochana osoba w ogóle nie ogląda seriali, ponieważ woli książki? Czy to rzeczywiście aż takie ważne różnice, żeby psuły Wam nastrój? To proste i błahe przykłady. Jeśli jednak wspólnie z partnerem będziecie tolerować różnice między Wami w takich błahostkach, prawdopodobnie prędzej dogadacie się w poważniejszych sprawach.

Co więcej, tolerowanie swoich odmienności sprawi, że zaczniecie nawzajem czerpać ze swoich doświadczeń. Tolerancja sprzyja zrozumieniu i empatii w związku, przez co jesteś bardziej otwarty na perspektywę partnera i jego uczucia. Być może dzięki partnerowi polubisz coś, co wcześniej do Ciebie nie przemawiało. Rower, narty a może szachy?

Jak widzisz, tolerancja jest podstawą budowania dobrego i harmonijnego związku.

Akceptacja i tolerancja w związku – 7 kroków Single Symbol

Akceptacja i tolerancja w związku – jak ją budować?

Przedstawiamy 7 kroków niezbędnych do budowania akceptacji i tolerancji w związku.

Dzięki nim zaakceptujesz wady i niedoskonałości partnera ale również rozwiniesz swoje umiejętności i  zdolności akceptacji i tolerancji w stosunku do innych osób. Dzięki temu będziesz w stanie tworzyć zdrowe i satysfakcjonującego relacje.

1. Otwarta komunikacja

Rozmawiaj z partnerem o Waszych wzajemnych planach, oczekiwaniach, wartościach i aspiracjach. Pamiętaj – szczerość przede wszystkim! Otwarta i uczciwa komunikacja pozwoli Wam wzajemnie wyrazić swoje uczucia i potrzeby, bez obawy przed odrzuceniem.

2. Empatia i cierpliwość

Ileż razy można popełnić ten sam błąd? No właśnie możliwe, że wielokrotnie. Jeśli jednak to jakaś błaha sprawa, to chyba można trochę odpuścić i przyjąć to ze spokojem, prawda? Cierpliwość, empatia i zrozumienie wobec chwil słabości drugiej osoby buduje naprawdę silne więzi. Pamiętaj, że każda zmiana nawyku, przyzwyczajenia czy sposobu myślenia jest procesem wymagającym czasu. Ale z drugiej strony, wszystko przecież działa w dwie strony, prawda? Ty przecież też ideałem nie jesteś.

Cierpliwość i empatia są bez wątpienia kluczem do zdrowej i satysfakcjonującej relacji.

3. Bezwarunkowa akceptacja

Daj znać ukochanej osobie, że akceptujesz ją taką, jaka jest, bez względu na wszystko. To wzmocni jej poczucie bezpieczeństwa i zachęci do otwartej i szczerej komunikacji, która w związku jest niezbędna. Partner na pewno odwdzięczy się tym samym, a przez to zbliżycie się do siebie jeszcze bardziej. Wspaniale jest przecież być sobą przy ukochanej osobie, nie martwiąc się o bycie ocenionym czy skrytykowanym.  

4. Wspólne cele

Są na pewno rzeczy, które różnią Ciebie i partnera. Ale skoro jesteście razem to na pewno coś Was również łączy. Najważniejsze jest, mimo różnic, budowanie wspólnych celów i wartości w związku. Pozwala to na wzajemne wsparcie i poczucie wspólnego celu. Dzięki temu zbliżacie się do siebie, stworzycie mocniejszy i bardziej trwały związek.

5. Szanowanie granic

Twój partner chce w spokoju poczytać książkę? Daj mu na to czas. Nie chce teraz o czymś rozmawiać? Odpuść i później, na spokojnie wróć do tematu. Partner nie chce się na coś zgodzić? No cóż, ma do tego prawo.

Szanuj granice drugiego człowieka i daj mu przestrzeń do tego, żeby być sobą. To pomaga w budowaniu zaufania, unikaniu konfliktów i zachowaniu równowagi w związku. Szanowanie granic jest kluczowe dla trwałości i harmonii relacji. Jeśli Ty uszanujesz partnera, on na pewno odwdzięczy się tym samym.

6. Praca nad sobą

Masz jakieś wady? Na pewno, każdy je przecież posiada. Ale nie poddawaj się im. Akceptuj to, czego nie możesz zmienić, a popraw to, co możesz poprawić. Samorozwój jest ważny nie tylko w życiu, ale również w związku i każdej innej relacji.

Pracując nad sobą rozwijasz swoje umiejętności, pasje i cele, jednocześnie pracując nad polepszaniem relacji. Samorozwój w związku sprzyja tworzeniu trwałej i satysfakcjonującej relacji, ponieważ partnerzy rozwijają się razem, wspierając siebie nawzajem w osiąganiu swoich celów i spełnianiu potrzeb. Wspólny rozwój pomaga w utrzymaniu świeżości i dynamiki w związku oraz wzmacnia więź między partnerami.

7. Rozwiązywanie konfliktów

Czy kiedy coś Ci się zepsuje, próbujesz to naprawić, czy od razu wyrzucasz to do śmieci?

Nie zerwiesz przecież z partnerem tylko dlatego, że doszło do konfliktu między Wami.

W kryzysowych sytuacjach krytyka partnera nie przyniesie nic dobrego, zamiast tego skup swoją uwagę na rozwiązaniu powstałego między Wami problemu.

Pamiętaj, że w rozwiązywaniu sporów akceptacja i tolerancja są bardzo ważne. Partnerzy, którzy akceptują się nawzajem, są bardziej skłonni do znalezienia kompromisu i wyjścia z konfliktu w sposób konstruktywny.

Podsumowanie

Akceptacja i tolerancja w związku są jednymi z kluczowych elementów budowania udanej i trwałej relacji. Praca nad nimi jest trudna, ale naprawdę warta wysiłku. Dzięki nim związek ma szanse przetrwać, a nawet się rozwijać. Ponadto dzięki akceptacji wad i niedoskonałości w stosunku do partnera można rozwinąć swoje umiejętności i zdolność akceptacji i tolerancji w stosunku do innych osób.

Warto pamiętać, że akceptacja i tolerancja nie oznaczają zatracania swojej tożsamości czy wartości. To umiejętność akceptowania różnic i działania na rzecz harmonii w związku z partnerem oraz innych relacjach.

Życzymy powodzenia!

Redakcja Single Symbol
Co mówią nasi Klienci
226 opinii