Silne emocje często pojawiają się w trakcie kłótni z partnerem. Gdy nie możemy dojść do porozumienia, zaczynamy się denerwować. Na początku stopniowo podnosimy głos, a z czasem zaczynamy krzyczeć, a nawet rzucać przedmiotami. Stan silnego wzburzenia może być spowodowany zarówno drobnostką, jak i bardzo poważnym problemem. Jak sobie radzić z emocjami w związku?

Skąd się biorą negatywne emocje?

Przeżywanie pozytywnych i negatywnych emocji to nieodłączny element naszego życia. Pozytywne emocje są mile widziane i pełni akceptowane przez nasze otoczenie. Radość, wdzięczność, zachwyt, miłość spotykają się z pozytywną reakcją partnera i bliskich. Jednak odczuwanie negatywnych emocji zwykle wywołuje u innych osób dyskomfort. Wówczas często czujemy presję, aby nie okazywać swojego niezadowolenia, smutku i strachu lub, jak najszybciej je stłumić. Niewyrażone emocje nie znikają, kumulują się w nas i mogą dojść do głosu w najmniej oczekiwanym momencie. Długotrwałe tłumienie emocji w związku sprawia, że trudniej nad nimi zapanować i zdecydowanie częściej wymykają się spod kontroli.

Przeżywanie negatywnych emocji jest całkowicie normalne. Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa złość, smutek, niepokój, poczucie winy czy lęk. Radzenie sobie z trudnymi emocjami polega przede wszystkim na ich zaakceptowaniu i świadomym przeżywaniu. Gdy wiemy, że jesteśmy źli oraz dlaczego tak się stało, możemy to zakomunikować drugiej osobie, a wówczas szansa na porozumienie jest dużo większa. Gdy tego nie wiemy, często obwiniamy partnera o nasze uczucia, twierdząc, że nasza złość jest spowodowana jego zachowaniem. Tymczasem zwykle to nie samo zachowanie wywołuje złość, ale nasza interpretacja tego zachowania, która wynika z posiadanych przez nas schematów myślowych.

Opanowanie negatywnych emocji w trakcie kłótni jest bardzo ważne, ponieważ może zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby trudne emocje nie przejęły nad Tobą kontroli!

Para używająca smartfonów

Jak panować nad emocjami w związku?

Trudno sobie wyobrazić relację, w której partnerzy zawsze są zadowoleni i nigdy nie mają do siebie o nic pretensji. Brak emocji w związku, w szczególności tych trudnych zwyczajnie nie jest możliwy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dać sobie i swojemu partnerowi przestrzeń do przeżywania złych emocji w związku. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że każda osoba od czasu do czasu może odczuwać złość, strach lub smutek i ma do tego pełne prawo. Nie należy zatem od razu jej atakować lub próbować uszczęśliwiać na siłę. Bardzo negatywnym zjawiskiem jest również manipulowanie emocjami w związku. Dzieje się tak, gdy partner wykorzystuje nasze emocje, aby osiągnąć swoje cele. W takim wypadku umiejętność panowania nad własnymi emocjami bardzo się przydaje, ponieważ pozwala w porę zorientować się w intencjach partnera. Sprawdź, jak można sobie poradzić z trudnymi emocjami w związku!

Daj sobie chwilę wytchnienia

Problemy z emocjami w związku często wynikają z ich nadmiernej eskalacji. Gdy czujesz, że wzbiera w Tobie złość i nie jesteś w stanie jej kontrolować, daj sobie chwilę wytchnienia. Weź zimny prysznic lub przejdź się na spacer. Do rozmowy warto wrócić, gdy ochłoniesz. Zwykle stan silnego wzburzenia nie trwa długo, a umiarkowana aktywność fizyczna może go dodatkowo skrócić. Gdy emocje opadną, będziesz w stanie lepiej wyartykułować swoje potrzeby, bez krzyku, oskarżeń i pretensji.

Zadbaj o swój umysł i ciało

Nadmiar obowiązków, stresująca praca i chroniczny brak czasu powodują, że nasze ciało jest bardzo spięte. Wówczas nawet drobny impuls może wyprowadzić nas z równowagi. Jeśli chcesz lepiej panować nad emocjami w związku, zadbaj o swój umysł i ciało. Pomogą Ci w tym ćwiczenia fizyczne, medytacja, techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe oraz prowadzenie własnego dziennika, w którym będziesz zapisywać swoje myśli i emocje. W ten sposób skutecznie rozładujesz napięcie i lepiej poznasz siebie, a to bardzo pomaga w zachowaniu równowagi emocjonalnej.

Nazwij swoje emocje

Gdy się złościmy, często mamy tendencję do zaprzeczania emocjom. Mówimy, że wcale się nie gniewamy, a tak naprawdę całe nasze ciało wysyła zupełnie odmienne komunikaty. Dlaczego nie przyznajemy się do naszych emocji? Może to być spowodowane doświadczeniami z dzieciństwa. Brak akceptacji dla negatywnych emocji ze strony opiekunów powoduje, że wstydzimy się ich również w dorosłym życiu. W sytuacji konfliktowej nie chcemy się przyznać do złości czy smutku, ponieważ uważamy je za słabość. Tymczasem już samo nazwanie emocji bardzo pomaga w zapanowaniu nad złością, lękiem czy smutkiem. Gdy uświadomisz sobie, że to tylko emocja, która za chwilę minie, łatwiej Ci będzie zapanować nad swoim umysłem i ciałem.

Skup się na rozwiązaniu

W czasie kłótni partnerzy mają tendencję, aby wzajemnie się oskarżać. Wówczas jedyne, na czym się skupiamy, to przekonanie partnera do naszego zdania. Chcemy, aby uznał swoją winę, przyznał nam rację, a najlepiej jeszcze nas przeprosił. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy to faktycznie jest Twój cel? Jeśli kłótnia dotyczy konkretnej sytuacji lub problemu, to samo przyznanie racji jednej ze stron w żaden sposób go nie rozwiąże. Zdecydowanie lepszą opcją będzie skupienie się na możliwych rozwiązaniach problemu i próba ustalenia, które z tych rozwiązań jesteście w stanie zaakceptować. Gdy skupisz się na rozwiązaniach, emocje zejdą na drugi plan, co sprawi, że szybciej dojdziecie do porozumienia.

Facet trzymający filiżankę z kawą

Pozwól emocji wybrzmieć

Im bardziej powstrzymujemy nasze emocje, tym trudniej nad nimi zapanować. Gdy powstrzymujemy emocje, to w praktyce na siłę je zatrzymujemy. Nie pozwalamy im wybrzmieć, przez co nie znikają, tylko się kumulują i w każdej chwili może dojść do ich eskalacji. Dlatego w czasie kłótni pozwól emocji wybrzmieć. Im szybciej to zrobisz, tym będzie ona łagodniejsza. Rozpłacz się, krzyknij lub tupnij nogą. Poczuj, jak emocja przepływa przez Twoje ciało i daj jej odejść. W trakcie silnego wzburzenia emocjonalnego warto też popracować nad oddechem. Rozluźnij ciało, oddychaj powoli i głęboko. Ten prosty zabieg spowoduje, że emocja szybciej osłabnie i będziesz w stanie kontynuować rozmowę.

Uśmiechnij się!

Uśmiech, powiedzenie żartu lub zrobienie czegoś zabawnego, to bardzo dobry sposób na opanowanie silnych emocji. Choć ta metoda działa tylko przez chwilę, to jednak może skutecznie rozładować napięcie między partnerami. Już samo naśladowanie emocji zwiększa intensywność ich odczuwania. Gdy niespodziewanie się uśmiechniesz, istnieje spora szansa, że Twój partner odwzajemni uśmiech. Ten drobny gest pomoże Wam zakopać topór wojenny i sprawi, że będziecie w stanie spojrzeć na swój konflikt z dystansu.

Przeżywanie negatywnych emocji w związku jest całkowicie naturalne. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy nie potrafimy nad nimi zapanować, przez co ranimy partnera i wywołujemy w nim smutek, złość lub poczucie winy. Radzenie sobie z negatywnymi emocjami wymaga intensywnej pracy nad sobą. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ sztuka panowania nad emocjami przyda Ci się nie tylko w związku, ale także w pracy i w każdej innej relacji.

Więcej ciekawych porad na temat związków i relacji, a także rozwoju osobistego znajdziesz na blogu Single Symbol.

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
433 opinie