Każdy z nas chciałby poznać przepis na szczęśliwy związek, który będzie trwał do końca naszych dni. Marzymy o tym, aby zakochać się z wzajemnością i wspólnie pokonywać różne przeciwności losu. Jednak w praktyce stworzenie udanej relacji wymaga dużo pracy. Partnerzy powinni okazywać sobie szacunek i wyrozumiałość oraz to ważne, aby wspierali się nawzajem w trudnych sytuacjach. Czy istnieje recepta na szczęśliwy i długotrwały związek? Sprawdź, jakie składniki są niezbędne, aby relacja miała szansę przetrwać próbę czasu!
Co zrobić, żeby mieć szczęśliwy związek?
Gdy jesteśmy w sobie zakochani, czujemy się szczęśliwi i zwykle wszystko, co robi partner, nam odpowiada. Jednak stan zakochania nie trwa wiecznie. Nasza relacja dojrzewa, a to powoduje, że stajemy w obliczu nowych wyzwań. Musimy zmierzyć się ze swoimi oczekiwaniami, potrzebami i codzienną rutyną. To właśnie wtedy zaczynamy uświadamiać sobie wady partnera i pojawia się pierwszy kryzys. Pracę nad stałym związkiem warto rozpocząć, gdy jeszcze znajdujemy się w fazie zakochania. Jest to dobry moment na ustalenie zasad i zdrowych granic. Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek? Oto 11 składników, które pomagają w budowaniu szczęśliwej relacji!

Spis treści:
1. Realne oczekiwania
Nierealistyczne oczekiwania względem relacji to poważny problem, który powoduje, że nie jesteśmy w stanie budować satysfakcjonującego związku. Bardzo łatwo można wpaść w pułapkę nierealistycznych oczekiwań, gdy przeglądamy zdjęcia szczęśliwych par w social mediach lub oglądamy filmy romantyczne. Zwykle są to obrazy nadmiernie wyidealizowane, niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Zanim wejdziesz w nową relację, musisz zastanowić się, czego oczekujesz od związku. Pamiętaj, że partner nie jest od tego, aby Cię uszczęśliwiać i wszystko Ci w życiu ułatwiać. W zdrowej relacji partnerzy wspierają się wzajemnie i mogą zawsze na siebie liczyć. Stały związek nie składa się tylko z pięknych chwil, ale także z tych gorszych, które wymagają od partnerów schowania dumy do kieszeni i podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz rozwiązania problemów oraz budowania głębszego porozumienia.
2. Motywacja
Ludzie łączą się w pary z różnych powodów. Chcą założyć rodzinę, boją się samotności lub po prostu pragną dzielić życie z drugą osobą. Podstawą udanej relacji powinno być znalezienie partnera, który podziela nasze poglądy i wartości, jest dla nas atrakcyjny i sprawia, że stajemy się najlepszą wersją samych siebie. Jednak wiele osób w obawie przed samotnością szuka partnera tylko po to, aby być w związku i nie zwraca uwagi na jakość relacji. Taki związek prędzej czy później stanie się źródłem frustracji i sprawi, że obie strony będą czuły się nieszczęśliwe oraz niespełnione, co może prowadzić do częstych konfliktów i ostatecznego rozstania. Dlatego specjaliści podkreślają, że najlepszą motywacją do bycia razem jest chęć bycia razem, która wynika z zauroczenia drugą osobą i wspólnego dążenia do budowania głębokiej, satysfakcjonującej relacji.
3. Uczciwość
Uczciwość i zaufanie są niezbędne w każdej zdrowej relacji. Mówiąc o uczciwości mamy na myśli nie tylko wierność, ale także szczerą rozmowę z partnerem o swoich problemach i wspólne ich rozwiązywanie. Dużym błędem, często popełnianym w związkach jest zwierzanie się ze swoich zmartwień osobom trzecim i proszenie ich o rady dotyczące relacji z partnerem. Gdy pojawia się konflikt, partnerzy powinni w pierwszej kolejności omówić go między sobą. W innym wypadku druga strona może poczuć się zdradzona i odsunięta na bok, co tylko pogłębi problem i utrudni jego rozwiązanie. Otwarta i szczera komunikacja z partnerem wzmacnia zaufanie i pomaga w budowaniu szczęśliwego związku.
4. Szacunek
Brak szacunku do partnera, ignorowanie jego emocji, marzeń i potrzeb to częsta przyczyna rozpadu związków. Takie zachowanie może wynikać ze wzorców wyniesionych z domu. Partner, który nie liczy się ze zdaniem drugiej połówki, często się spóźnia, zapomina o ważnych datach, krzyczy, obraża, każe milczeniem lub stosuje przemoc fizyczną. Brak szacunku uniemożliwia stworzenie satysfakcjonującej relacji. Partnerzy, zamiast się wspierać, nieustannie mają do siebie pretensje, a każda różnica zdań prowadzi do burzliwych kłótni. Jeśli chcesz zbudować szczęśliwy i długotrwały związek, zacznij od podstaw, czyli zrozumienia i szacunku dla swojego partnera. Rozwijanie empatii, otwarta komunikacja oraz uznanie potrzeb i marzeń drugiej osoby to kluczowe elementy, które pomagają tworzyć silną i zdrową relację.
5. Aktywne słuchanie i empatia
Każda osoba w relacji ma potrzebę, aby zostać wysłuchaną. Aktywne słuchanie oznacza, że nie tylko słyszymy, co partner do nas mówi, ale także potrafimy wczuć się w jego sytuację, wykazujemy się zrozumieniem i empatią. Wymaga to pełnej uwagi, zaangażowania oraz skupienia na rozmówcy. Aktywne słuchanie i okazywanie empatii to dwa bardzo ważne składniki, które wzmacniają relację i sprawiają, że partnerzy czują się akceptowani, ważni i potrzebni. Dzięki nim związek między dwojgiem ludzi rozkwita i ma realną szansę przetrwać próbę czasu.
6. Przestrzeń
Dawanie partnerowi przestrzeni do rozwijania własnych zainteresowań, pasji i znajomości bardzo korzystnie wpływa na relację i pomaga w budowaniu zdrowej dynamiki w związku. Pozwala to każdemu z partnerów zachować swoją indywidualność i autonomię oraz umożliwia przełamywanie codziennej rutyny. Taka swoboda wzmacnia zaufanie i sprawia, że partnerzy mogą spojrzeć na swój związek z dystansu, a także mają okazję, aby za sobą zatęsknić i tym samym stają się dla siebie bardziej atrakcyjni. Indywidualne zainteresowania ożywiają związek, dzięki czemu daje on partnerom więcej satysfakcji i radości z przebywania razem.
7. Docenianie
Osoby będące w stałych związkach często zapominają o tym, aby nawzajem się doceniać i okazywać sobie wdzięczność za troskę, opiekę i codzienną pomoc. Zauważanie drobnych gestów jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że widzimy starania partnera i doceniamy jego wysiłki. Regularne wyrażanie wdzięczności wzmacnia więzi i sprawia, że obie strony czują się potrzebne i kochane. Taka postawa buduje pozytywną atmosferę w związku, zwiększa zadowolenie z relacji oraz motywuje do dalszych starań na rzecz wspólnego szczęścia.
8. Czas tylko we dwoje
Spędzanie czasu tylko we dwoje to ważny element zdrowej relacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku par, które mają małe dzieci i przez to na co dzień brakuje im czasu na wspólny wypoczynek i rozmowy. Zorganizowanie randki, wyjścia do kina lub wyjazdu za miasto pozwala na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i skupić na budowaniu więzi. Tego rodzaju wspólne chwile sprzyjają lepszemu poznaniu się, pielęgnowaniu bliskości oraz podtrzymywaniu romantycznych uczuć.
9. Wspólne rytuały
Kolejnym ważnym składnikiem udanego związku są wspólne rytuały. Może to być wieczorne oglądanie seriali, przygotowywanie uroczystego obiadu w dzień wolny od pracy, weekendowe zakupy, wspólne sprzątanie, picie kawy, śniadanie lub wycieczki w góry. Są to czynności, które partnerzy wykonują regularnie, sprawiają im przyjemność i umożliwiają celebrowanie czasu spędzanego razem.
10. Flirt
Osoby będące w wieloletnim związku często traktują partnera jako stały element swojego życia. Nie zabiegają już o niego, ponieważ uważają, że na tym etapie ich relacji nie jest to już konieczne. Tymczasem flirt w stałym związku to doskonały sposób na podtrzymanie namiętności i zaangażowania. Czasem wystarczy jedno zdjęcie, emotka, zmysłowy strój, zalotne spojrzenie lub dwuznaczna sugestia, aby zainteresować partnera i wzbudzić w nim pożądanie. Flirtowanie zbliża partnerów do siebie i sprawia, że pomimo upływu lat, wciąż są sobą zafascynowani.
11. Seks
Udany seks to nieodłączny element stałego związku. Nie tylko zbliża do siebie partnerów, ale także poprawia ich samopoczucie oraz obniża poziom stresu. W takim wypadku nie jest ważna częstotliwość współżycia, ale jego jakość. Partnerzy, którzy zabiegają o siebie nawzajem, chcą być dla siebie atrakcyjni i regularnie inicjują zbliżenia fizyczne, mają szansę na udaną relację, która zapewni im szczęście i poczucie bezpieczeństwa przez wiele lat.

Podsumowanie
Budowanie stałego związku nie jest proste. Jednak warto podjąć ten wysiłek, aby móc czerpać liczne korzyści ze wspólnego życia. Recepta na udany i trwały związek zawiera wiele składników, które razem tworzą solidną podstawę dla wzajemnej miłości i szacunku. Jednocześnie to ważne, aby będąc w relacji nieustannie pracować nad sobą i rozwijać swoje kompetencje interpersonalne.
W Single Symbol wierzymy, że przy odrobinie dobrych chęci każda osoba jest w stanie stworzyć stały i satysfakcjonujący związek. Dlatego na naszym blogu znajdziesz wiele wartościowych i inspirujących artykułów dla singli oraz porad na temat związków i relacji, które zmotywują Cię do dalszej pracy na sobą i swoim związkiem.
Katarzyna Kucharska
Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.