Samotność dotychczas kojarzyła nam się przede wszystkim z życiem w pojedynkę. Jednak dziś wiemy już, że samotnym można być także w związku. To uczucie bardzo negatywnie wpływa na nasz nastrój, poczucie własnej wartości i samoocenę. Często towarzyszy mu strach, poczucie bycia niezrozumianym, uczucie pustki i przygnębienia. Dzisiaj podpowiemy Ci, co możesz zrobić, gdy ten przykry stan nie mija. Zapraszamy do lektury!

Samotność – czym jest i jak się objawia?

Słowo samotność pochodzi od łacińskiego słowa „solitas”, które oznacza po prostu brak towarzystwa. Tego terminu używamy, aby opisać faktyczną sytuację lub subiektywny stan emocjonalny. Są chwile, kiedy każdy z nas potrzebuje być sam, aby pozbierać myśli, odpocząć lub skupić się na swoich potrzebach. Przebywanie we własnym towarzystwie nie jest równoznaczne z samotnością. O samotności mówimy zwykle wtedy, gdy brakuje nam bliskiej relacji z drugim człowiekiem. Czujemy się niewidzialni, niepotrzebni i nie mamy komu opowiedzieć o tym, co nas boli.

Samotność może wynikać z osobistej decyzji lub być spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Dla każdego z nas ten stan może wiązać się z innymi odczuciami. Nie ma jednej definicji samotności, którą można zastosować do wszystkich osób. Jest to wielowymiarowy stan ducha, który może być odczuwany na różnych poziomach. Samotności mogą towarzyszyć różne uczucia i zachowania. Najczęściej są to:

 • żal,
 • poczucie odrzucenia,
 • napięcie,
 • wycofanie z życia społecznego,
 • melancholia,
 • nostalgia,
 • tęsknota,
 • lęk,
 • smutek,
 • bezradność.

Samotność jako stan emocjonalny może pojawić się na różnych etapach naszego życia. Wielu osobom szczególnie doskwiera samotność po rozstaniu. To uczucie powoduje, że stajemy się smutni, niezrozumiani i nieszczęśliwi. W takim wypadku warto przyjrzeć się bliżej swoim relacjom i potrzebom. Czasami wprowadzenie kilku drobnych zmian wystarcza, żeby poczuć się lepiej.

Samotny mężczyzna

Przyczyny samotności

Przyczyn poczucia samotności może być wiele. Często jest to niezaspokojona potrzeba miłości, która powstała jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Samotność może być też spowodowana zawodem miłosnym, śmiercią bliskiej osoby lub chorobą. Wpływ na nasze samopoczucie mają również takie czynniki jak:

 • zmiany życiowe,
 • nowe technologie, które ograniczają nasze kontakty w świecie rzeczywistym,
 • niska samoocena, brak pewności siebie i lęk przed oceną,
 • depresja, fobie społeczne i inne zaburzenia psychiczne.

Jak sobie radzić z poczuciem samotności?

W natłoku codziennych obowiązków każdy z nas może czasem czuć się samotny, niezrozumiany lub rozczarowany jakością posiadanych relacji. Jednak jeśli poczucie samotności utrzymuje się przez dłuższy czas i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, warto coś z tym zrobić. Jakie kroki możesz podjąć? Poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z poczuciem samotności!

1. Pozwól sobie na chwile samotności

Wiele osób obawia się bycia ze sobą sam na sam. Tymczasem w chwilach odosobnienia nie ma nic złego. Czasem warto sobie pozwolić na wolny weekend bez żadnych szczególnych planów, spędzony na odpoczynku, rozwijaniu swoich talentów lub robieniu rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Po takim weekendzie wzmocnisz się fizycznie i psychicznie, dzięki czemu lepiej poradzisz sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

2. Otwórz się na swoje uczucia

Jeśli samotność Ci doskwiera, może okazać się, że problem nie tkwi w braku towarzystwa, ale w Twoich własnych uczuciach i sposobie przeżywania codziennych zdarzeń. Smutek, nostalgia, czy tęsknota to sygnały wysyłane przez Twój organizm. Jest to dobry moment, aby przyjrzeć się swoim uczuciom i otworzyć na emocje, które dotychczas były tłumione. Gdy pozwolisz im wybrzmieć, poczujesz znaczną ulgę. Uwolnienie smutku jest niezbędne, aby móc w przyszłości cieszyć się radością.

3. Zastanów się, czego Ci brakuje

Samotność może być wyrazem niezaspokojonych potrzeb, np. bliskości, czułości czy akceptacji. Sprecyzuj swoje pragnienia i dowiedz się, czego tak naprawdę Ci brak. Gdy już będziesz to wiedzieć, możesz podjąć odpowiednie działania, dzięki którym zaspokoisz swoje potrzeby i znowu poczujesz się dobrze we własnym towarzystwie.

4. Zadbaj o innych

Dobrym sposobem na przezwyciężenie smutku jest zadbanie o drugiego człowieka bądź zwierzę. Gdy troszczymy się o innych, czujemy się ważni i potrzebni. W chwilach samotności możesz odwiedzić rodziców i zaoferować im swoją pomoc, zadzwonić do przyjaciela lub wybrać się do schroniska i wyprowadzić psa na spacer. Te drobne gesty sprawią, że od razu poczujesz się lepiej.

5. Przyjrzyj się swoim relacjom

Poczucie samotności może być spowodowane niesatysfakcjonującymi relacjami. Gdy jest Ci źle, zastanów się, czy Twój związek lub relacje rodzinne nie mają przypadkiem wpływu na ten stan. Będąc w związku, można czuć się niezrozumianym i odrzuconym. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, warto popracować nad relacją. Ważnym aspektem jest również zadbanie o równowagę w kontaktach z innymi ludźmi. Do pełni szczęścia potrzebujesz nie tylko intymnej relacji, ale także społecznego kręgu znajomych. Pamiętaj, że najistotniejsza jest jakość relacji, a nie ich ilość.

6. Nawiąż nowe znajomości

Najprostszym sposobem na przezwyciężenie uczucia samotności jest połączenie się z innymi ludźmi. W każdym wieku możesz poznać nowe, ciekawe osoby lub nawiązać trwałe przyjaźnie. Jeśli brakuje Ci towarzystwa, odnów stare kontakty, wyjdź na miasto lub zaplanuj aktywności, które umożliwią Ci poznanie innych ludzi.

7. Dobrze się wysypiaj

Niedobór snu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Po nieprzespanej nocy mamy obniżony nastrój, jesteśmy rozkojarzeni i rozdrażnieni. Wówczas poczucie samotności może Ci dużo bardziej doskwierać. Gdy zaczniesz lepiej się wysypiać, inaczej spojrzysz na świat. Będziesz mieć więcej energii i siły, aby podołać codziennym wyzwaniom.

Poczucie samotności

Jak poradzić sobie z samotnością po rozstaniu? Otwórz się na nowe relacje z Single Symbol!

Odczuwasz samotność po rozstaniu i chcesz coś z tym zrobić? Single Symbol to portal dla singli gotowych na wejście w nowe relacje. Dzięki Single Symbol nawiążesz ciekawe znajomości, rozwiniesz się jako człowiek i polepszysz jakość swojego życia. Zaglądaj regularnie do naszego działu: Porady dla singli, aby być na bieżąco z nowościami. Single Symbol to marka stworzona z myślą o wszystkich tych, którzy nie chcą już dłużej czuć się samotni.

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
226 opinii