Jeszcze do niedawna dłuższe pozostawanie bez stałego partnera było odbierane jako coś negatywnego. Ludzie łączyli się w pary, ponieważ uważali, że tylko taka relacja jest w stanie dać im szczęście. Jednak to podejście nie jest już aktualne. Według danych GUS obecnie niemal co czwarty Polak żyje samotnie, a liczba ta ma tendencję wzrostową. W przestrzeni publicznej coraz rzadziej używa się stygmatyzujących określeń takich jak: stara panna czy stary kawaler. Zamiast tego mówi się: singielka lub singiel. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak czerpać szczęście z życia w pojedynkę. Zapraszamy!

Czy będąc singlem, można być szczęśliwym?

Wiele osób łączy bycie singlem z samotnością. Tymczasem są to dwa odrębne pojęcia. Uczucie samotności może pojawić się też w związku. Najczęściej wynika z poczucia bycia niezrozumianym, niepotrzebnym lub ignorowanym przez partnera. Bycie singlem nie musi oznaczać samotności. Wręcz przeciwnie, takie osoby często mają bardzo bogate życie towarzyskie, ponieważ mają czas, aby angażować się w różnego rodzaju inicjatywy.

Jak być szczęśliwym nie będąc w związku? To bardzo proste! W takiej sytuacji źródła szczęścia musisz poszukać przede wszystkim w sobie. Takie podejście jest bardzo zdrowe i powinno być praktykowane również przez osoby pozostające w związkach. Dlaczego? Jeśli swoje szczęście uzależniasz od partnera, a nie od swoich wewnętrznych zasobów, to automatycznie tracisz kontrolę nad wieloma aspektami swojego życia. Twoje dobre samopoczucie już nie zależy od Ciebie, tylko od tego, jak zachowuje się Twój partner i czy spełnia Twoje oczekiwania. Gdy partner Cię zawiedzie, możesz stracić grunt pod nogami. To właśnie z tego powodu tak wiele osób podczas rozwodu przechodzi poważne załamanie nerwowe.

Jak odnaleźć w sobie szczęście? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Bycie singlem

Jak żyć samemu i być szczęśliwym?

To, że nie masz partnera, nie oznacza, że nie możesz czerpać z życia pełnymi garściami. Czy wiesz, że wiele osób pozostaje singlami z wyboru, a nie z konieczności? Takie osoby otwarcie deklarują, że są szczęśliwsze, gdy mogą same decydować o swoim życiu i realizują swoje pasje bez żadnych ograniczeń.

Zasada 1. Dbaj o relacje towarzyskie

Bycie singlem to doskonały sposób na poznanie swoich mocnych stron i najskrytszych pragnień. Gdy nie masz partnera, możesz się w pełni skupić na sobie i swoich potrzebach. Relacje z partnerem bądź partnerką możesz zastąpić relacjami rodzinnymi lub bliskimi przyjaźniami. Miłość to uczucie, które odczuwamy nie tylko względem partnera. Kochać możesz osoby, z którymi pozostajesz w platonicznej relacji. Miłością obdarzamy też zwierzęta, dzieci i rodziców. Znajdź ludzi, z którymi spędzisz miło czas, wyjedziesz na wakacje lub porozmawiasz o ważnych dla Ciebie sprawach, a na pewno nie będziesz odczuwać samotności.

Osoby będące w związku bardzo często popełniają poważny błąd polegający na zaniechaniu budowania sieci wsparcia. Gdy związek się rozpada, takie osoby nie mają się do kogo zwrócić o pomoc, ponieważ cały swój czas poświęciły na dbanie o relację z partnerem. Możesz temu łatwo zapobiec, budując swoją własną sieć wsparcia. Utrzymuj stały kontakt z osobami, na których zawsze możesz polegać niezależnie od tego, czy znajdujesz się w związku, czy też nie.

Zasada 2. Miej w życiu cel

Wyznaczanie sobie celów to jest bardzo ważne z punktu widzenia Twojego dobrostanu psychicznego. Osiągając kolejne cele, poczujesz, że masz kontrolę nad swoim życiem. Jak to zrobić? Zacznij od sporządzenia listy zadań do wykonania i nadaj im odpowiedni priorytet. Cele mogą być bliskie lub bardzo odległe. Z czasem wyznaczanie nowych celów będzie dla Ciebie coraz łatwiejsze.

Zasada 3. Zrozum i zaakceptuj siebie

Bycie szczęśliwym singlem, podobnie jak i bycie szczęśliwym człowiekiem, wymaga nieustannej pracy nad sobą. Wiele osób zmaga się z kompleksami, które ciągną się za nimi jeszcze z czasów dzieciństwa. Takie osoby bardzo wiele od siebie wymagają i mocno przeżywają każdą porażkę. Jeśli chcesz żyć pełnią życia, musisz spróbować zrozumieć siebie i motywy, które Tobą kierują. Akceptacja własnych słabości jest kluczowa, aby móc rozwijać się i stawać coraz lepszym człowiekiem.

Jeśli z różnych powodów nie potrafisz zaakceptować siebie, warto rozważyć udział w psychoterapii. Psycholog pomoże zidentyfikować problem i będzie Cię motywował do zmiany schematów myślowych, które negatywnie wpływają na Twoje życie.

Zasada 4. Doceń siebie

Zrozumienie i zaakceptowanie siebie to nie wszystko. Bardzo ważne jest również codzienne docenianie siebie. Na czym to polega? Musisz zobaczyć w sobie kogoś wyjątkowego! Znaleźć i zidentyfikować cechy, które czynią Cię unikatową jednostką. Każdy z nas ma jakieś talenty, jednak często je bagatelizujemy i mówimy: „to nic takiego”. Tymczasem to właśnie jest coś wielkiego. Coś, za co warto siebie docenić. Nie myśl wciąż, że mogło być lepiej. Naucz się cieszyć z tego, co masz i nie odrzucaj komplementów. Gdy ktoś Cię pochwali, podziękuj mu i pozwól sobie na odczuwanie radości z tego powodu. Gdy odkryjesz, jak wspaniałą osobą jesteś, nie będziesz już potrzebować zewnętrznych źródeł szczęścia.

Zasada 5. Ciesz się z małych rzeczy

Umiejętność czerpania radości z małych rzeczy to prawdziwa sztuka. Warto się tego nauczyć, jeśli chcesz być szczęśliwym singlem lub singielką. W miłości ta umiejętność również jest przydatna. Nasze życie w dużej mierze składa się z drobnych przyjemności i krótkich chwil, w których robimy coś fajnego. Wiele osób ma tendencję do niedostrzegania tych drobiazgów. Te osoby stale oczekują w swoim życiu fajerwerków, czyli przeżywania wyjątkowo intensywnych emocji. Gdy nauczysz się zauważać i doceniać małe rzeczy, które Ci się przydarzają, Twoja satysfakcja z życia wzrośnie.

Zasada 6. Weź odpowiedzialność za swoje życie

Trudno odczuwać satysfakcję z życia, nad którym nie mamy kontroli. Jeśli chcesz być szczęśliwym singlem, musisz przestać obarczać innych winą za Twoje niepowodzenia. To Ty podejmujesz kluczowe decyzje w swoim życiu i tylko Ty możesz cokolwiek w nim zmienić. Dlatego weź odpowiedzialność za swoje życie i pokieruj nim tak, aby uzyskać dokładnie to, czego potrzebujesz.

Bycie singlem to wspaniała przygoda

Single to osoby otwarte na nowe doświadczenia. W ich życiu dzieje się wiele ciekawych rzeczy, a wolny czas upływa im na rozwijaniu swoich pasji i wspieraniu bliskich. Singiel może być otwarty na miłość, ale nie musi. W swoim życiu skupia się na sobie i na swoich potrzebach. Nierzadko też pomaga innymi i angażuje się w działalność charytatywną. Jego życie często jest dużo bardziej intensywne niż życie osób będących w stałych związkach.

Dużą zaletą bycia singlem jest także możliwość poznawania nowych osób i nawiązywania swobodnych relacji z przedstawicielami obojga płci. Współczesny singiel bardzo często jest szczęśliwy i w pełni zadowolony ze swojego życia.

Singiel spotyka kogoś

Co jeśli jesteś singlem otwartym na związek?

Czy marzysz o spotkaniu kogoś wyjątkowego, kto rozumie i podziela Twoje pragnienia? Zastanawiasz się, gdzie znaleźć osobę, która jest równie otwarta na nowe relacje jak Ty? Jeśli czujesz, że czas na nową romantyczną przygodę, Single Symbol może być Twoim kluczem do otwartości i łatwiejszego nawiązywania relacji.

Single Symbol to portal dla singli, w którym znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów na temat rozwoju osobistego, ale również związków i relacji – to miejsce stworzone specjalnie dla Ciebie! Single Symbol to nie tylko znak, to również społeczność osób gotowych na nowe romantyczne połączenia i rozwój osobisty. Dzięki Single Symbol znajdziesz ludzi o podobnych intencjach i gotowych do zapoznania. Niech ten symbol otworzy drzwi do fascynujących spotkań i możliwości, które czekają na Ciebie. Pozwól sobie na tę szansę i odkryj świat nowych relacji, gdzie znalezienie kogoś wyjątkowego jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać!

Podsumowanie

Stereotyp nieszczęśliwego singla jest już dawno nieaktualny. Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w związku, czy też nie, możesz odnaleźć swoje szczęście w sobie. Jednak dużo będzie zależało od Twojego nastawienia i celów, jakie sobie w życiu wyznaczysz. Pamiętaj, że brak partnera nie ma wpływu na to, jaką jesteś osobą. Druga osoba nie jest Ci też niezbędna do odczuwania radości z własnego życia.

Jeśli w przyszłości planujesz odnaleźć miłość, wykorzystaj czas bycia singlem na rozwijanie swoich marzeń, pasji i odblokowanie drzemiącego w Tobie potencjału. Praca, którą wykonasz, zaprocentuje w przyszłości, gdy już będziesz gotowy na miłość.

Życzymy powodzenia!

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
226 opinii