W dzisiejszym świecie ciężko wyobrazić sobie życie bez dostępu do Internetu. Sieć stała się integralną częścią codziennego życia każdego z nas, wpływając na różne aspekty naszej egzystencji, w tym również na relacje. Internet odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu współczesnych relacji, zarówno miłosnych, jak i społecznych. Z jednej strony, dzięki Internetowi i mediom społecznościowym mamy niezwykłą łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, z drugiej jednak rzadziej rozmawiamy ze sobą twarzą w twarz, tracąc bliskość i intymność w relacjach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak utrzymać bliskość w relacjach w dobie cyfrowego świata.

Utrzymanie bliskości w związku w dobie cyfrowego świata – 5 rad Single Symbol
Utrzymanie bliskości w związku w dobie cyfrowego świata – 5 rad Single Symbol

Wpływ mediów społecznościowych na związki

Czy Ty też nie jesteś w stanie wyobrazić sobie współczesnego życia bez Internetu i social mediów? Cóż, my też nie….

Z drugiej jednak strony absorbuje znaczną ilość czasu i rozprasza uwagę. Znasz to uczucie, w którym nie wiadomo kiedy minęło pół godziny a Ty przecież dosłownie przed chwilą włączyłeś tylko parę filmików? Brak kontroli nad spędzaniem czasu na socialach może osłabić relację, bo uwaga może się skupiać nie na drugiej osobie ale właśnie na Facebooku czy Instagramie. Niestety dla wielu osób życie w sieci jest ważniejsze niż zaangażowanie i spędzanie czasu z ukochaną osobą.

  • Media społecznościowe – pozytywne strony

Internet jest bez wątpienia wspaniałym narzędziem a media społecznościowe stały się istotnym elementem jego wykorzystania. Social media przede wszystkim ułatwiają komunikację między użytkownikami, dzięki możliwości wysyłania wiadomości, zdjęć czy filmów. Dzięki tak rozwiniętej komunikacji możemy zbliżać się do siebie, budować wspólne doświadczenia, rozwijać wspólne zainteresowania i poznawać siebie jeszcze bardziej. Ułatwiona komunikacja pomaga w zachowaniu bliskości i intymności, pomimo geograficznego rozdzielenia. To wspaniałe narzędzie, które potrafi przynieść wiele radości i satysfakcji.

  • Media społecznościowe – negatywne strony

Internet pełny jest pięknych ludzi, z idealnymi partnerami u boku, których życie usłane jest tylko wspaniałymi momentami, luksusami i sukcesami. Patrząc na tych wszystkich influencerów i ich profile na mediach społecznościowych wierzymy, że tak powinno wyglądać szczęśliwe i dobre życie. Porównujemy się do nich, czując się „przegrywami”, traktując nasze życie i relacje jako coś niestarczającego i słabego. W rzeczywistości przedstawiane online życie celebrytów to fikcja, która w większości przypadków nie odzwierciadla ich prawdziwego życia. Niestety porównywanie się do fałszywego wizerunku gwiazd oraz ich wyidealizowanych związków może powodować zazdrość i znacząco obniżać poczucie wartości własnej relacji.

Jak widać oglądanie innych w Internecie jest jak oglądanie bajek, ale każdy sam decyduje, czy warto poświecić na to czas. Z drugiej jednak strony media społecznościowe pozwalają także na publikowanie różnych rzeczy o sobie. Zbyt otwarte dzielenie się w Internecie swoimi prywatnymi i osobistymi informacjami z życia może prowadzić do nieporozumień w związku. A nieumiejętne zarządzanie swoją prywatnością może prowadzić do konfliktów i braku zaufania.

Social media – wyzwanie dla bliskości w związku

Media społecznościowe ułatwiają komunikację między ludźmi, dzięki nim możemy zbliżyć się do siebie i utrzymywać kontakt pomimo dzielącej nas odległości. Niestety niewłaściwie użytkowane media społecznościowe mogą również oddalać od siebie osoby, które są obok siebie. Kojarzysz sytuację, kiedy w restauracji przy stoliku siedzi para – ale nawet na siebie nie spoglądają, bo zamiast tego oczy mają wlepione w swoje telefony? Para zamiast ze sobą rozmawiać, przegląda posty na Facebooku i zupełnym milczeniu ogląda coś w telefonie? Niestety to coraz częstszy widok. Zamiast budować relację tu i teraz ludzie tracą czas na prowadzenie wirtualnego życia albo oglądanie w Internecie życia innych.

Cóż, social media są wyzwaniem dla utrzymania bliskości, a źle używane po prostu zniszczą tę bliskość.

Utrzymanie bliskości w związku w dobie cyfrowego świata – 5 rad

5 rad jak utrzymać bliskość w erze social mediów

Przeanalizuj nasze rady dotyczące utrzymania bliskości w związku, wdróż je do swojego życia i ciesz się zdrową i trwałą relacją.

1. Ułożenie priorytetów

Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych. Zaoszczędzony czas podaruj ukochanej osobie, przecież ona jest ważniejsza niż te wszystkie wirtualne sprawy.

Nawet jeśli uważasz, że nie masz problemu z nadmiernym spędzaniem czasu online sprawdź, czy jednak nie przesadzasz. Istnieją aplikacje, które monitorują Twoją aktywność na Facebooku czy Instagramie. Warto zweryfikować ten czas i poszukać pomocy jeśli to duży problem.

2. Wspólny czas bez technologii

Zrób detoks od technologii. Wyłącz wszelkie rozpraszające Cię urządzenia. Skup się całkowicie na drugim człowieku.

Zaproś partnera na spacer do lasu. Cisza spokój, łono natury… czy to nie wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu? Zabierz ukochaną osobę do parku, kina, czy na kolację.  Możliwości jest przecież nieskończenie wiele. Nie korzystaj w tym czasie z telefonu, sto procent swojej uwagi poświęć partnerowi.

3. Wspólne korzystanie z technologii

Wspólne spędzanie czasu może odbywać się również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Możesz wspólnie z partnerem oglądać filmy, słuchać muzyki czy grać w gry online. W tym czasie bawcie się, rozmawiajcie, wymieniajcie się wrażeniami. Na pewno będzie ciekawie! Pozwoli wam to poczuć więź i bliskość oraz zbliży was do siebie. 

4. Rozmowa

Rozmowa jest kluczowa w rozwoju więzi międzyludzkich, a zachowanie bliskości w relacjach wymaga zarówno częstej, jak i jakościowej komunikacji. Nie wystarczy wysyłać krótkich wiadomości tekstowych czy lajkować zdjęcia na mediach społecznościowych. Warto poświęcić czas na głębsze rozmowy, dzielenie się emocjami i refleksjami, zadawanie pytań i uważne słuchanie tego, co druga osoba ma do powiedzenia. Tematów jest przecież nieskończenie wiele. Można rozmawiać twarzą w twarz ale również wykorzystać do tego nowoczesne technologie.

5. Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna w relacjach sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani do zrozumienia i kontrolowania swoich emocji oraz empatycznego reagowania na uczucia innych. Ta zdolność pomaga w efektywnej komunikacji, rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu więzi emocjonalnej. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej częściej radzą sobie z trudnościami w związkach i budują większe zaufanie. Rozwinięcie tej kompetencji może znacząco poprawić jakość i harmonię relacji międzyludzkich. Więc warto nad nią pracować.

Podsumowanie

Internet jest potężnym narzędziem, które daje nieskończenie wiele możliwości. Jednym ze sposobów wykorzystania Internetu są media społecznościowe, które pozwalają użytkownikom komunikować się ze sobą i udostępniać różne treści. Jak wszystko social media w odniesieniu do związków mają zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Wszystko zależy od intencji, celu i sposobu ich użytkowania. Można z nich korzystać w sposób konstruktywny, aby wzmocnić relację i utrzymać bliskość między partnerami. Ale można też równie łatwo przekroczyć granicę i stworzyć zagrożenie dla autentyczności i jakości relacji. Dlatego z social mediów należy korzystać świadomie, używać ich do budowania i rozwijania relacji, a nie pozwalać żeby odciągały uwagę od tego co najważniejsze. Kluczem jest tutaj odpowiednie posługiwanie się technologią, aby wzmacniać więzi i komunikację w związku, z jednoczesnym zachowaniem zdrowej równowagi między życiem online i offline.

Życzymy powodzenia!

Redakcja Single Symbol
Co mówią nasi Klienci
226 opinii