Życie singla w Polsce nie jest usłane różami. Osoby żyjące w pojedynkę, co rusz muszą zmagać się z nieprzychylnymi komentarzami na swój temat i krzywdzącymi stereotypami. Jeśli nie czujesz się pewnie jako singiel, najwyższy czas to zmienić! Single Symbol to portal dla singli stworzony po to, aby single mogli nawzajem się wspierać i motywować do działania. Przeczytaj wpis i dowiedz się, jak nabrać pewności siebie!

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan psychiczny, który powstaje na skutek oceny własnych zachowań i możliwości. Ocena ta może być zaniżona, adekwatna lub zawyżona. Owa ocena nie powinna wynikać z nieustannego poszukiwania aprobaty i reakcji innych osób na nasze zachowanie. Prawdziwa pewność siebie bazuje na wewnętrznych przekonaniach jednostki i nie jest uzależniona od opinii osób postronnych. Pewność siebie może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej jest rozumiana jako:

  • akceptacja własnych zalet i słabości,
  • zaufanie do własnych możliwości,
  • odpowiedzialność za siebie,
  • asertywność,
  • swoboda, luz i umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach,
  • wiara we własne możliwości, poczucie, że można stawić czoła każdemu wyzwaniu,
  • przekonanie, że jest się w czymś dobrym,
  • sprawczość, przebojowość, odwaga w realizacji celów.

Podstawą pewności siebie jest adekwatna samoocena, która wymaga dobrego poznania siebie i zaakceptowania swoich mocnych i słabych stron. Z dalszej części wpisu dowiesz się, jak krok po kroku zbudować pewność siebie.

Singiel w czapce.

Jak zwiększyć pewność siebie? Sprawdzone porady i ćwiczenia

Brak pewności siebie bardzo utrudnia realizację celów i marzeń. W przypadku singli taki stan psychiczny często wynika z niepowodzeń w poprzednich związkach, braku wiary w siebie i własną atrakcyjność oraz niskiego poczucia własnej wartości. Na szczęście nad tymi wszystkim sferami można popracować. Jak budować pewność siebie i odzyskać wiarę w swój potencjał? Przedstawiamy 8 skutecznych sposobów!

1. Zastosuj pozycję mocy

Czy wiesz, że postawa ciała i mimika mają wpływ na Twoje emocje i samopoczucie? Ten fakt potwierdzają badania naukowe! Już nawet dwie minuty stania lub siedzenia w pozycji mocy, mogą zwiększyć poziom testosteron i obniżyć poziom kortyzolu – hormonu stresu. Charakterystyczne ustawienie ciała zwiększa poczucie kontroli i gotowość do podejmowania ryzyka. Pozycje mocy możesz ćwiczyć w domu przed lustrem lub wykorzystywać w codziennych sytuacjach. Przykładowe pozycje mocy to:

  • Stanie z rozłożonymi nogami i rękami – nogi są szeroko rozstawione, a ręce uniesione nad głową w kształcie litery V.
  • Siedzenie z rękami za głową – nogi są szeroko rozstawione, ręce znajdują się za głową, a łokcie są rozłożone na boki.
  • Stanie prosto z rękami na biodrach – nogi są rozstawione na szerokość bioder, a klatka piersiowa wypięta do przodu.

2. Ucz się nowych rzeczy

Człowiek uczy się przez całe życie. Im więcej wiemy, tym łatwiej radzimy sobie z codziennymi wzywaniami. Jeśli chcesz poczuć się pewnie w trakcje negocjacji lub podczas zwykłej rozmowy, stale się dokształcaj i poszerzaj swoje horyzonty. Zapisz się na ciekawe szkolenie, przeczytaj książkę z interesującej Cię dziedziny, zostań wolontariuszem lub rozpocznij naukę gry na instrumencie. Wiedza daje moc i sprawia, że czujemy się bardziej pewni swoich opinii i osądów.

3. Mów wolniej i wyraźniej

Gdy się stresujemy, mamy tendencję do ściszania głosu i często za szybko formułujemy swoje myśli. Osoba pewna siebie mówi wolno i wyraźnie. Akcentuje określone zwroty bądź sylaby. Robi pauzy, aby po chwili kontynuować swoją myśl. Jeśli chcesz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, ćwicz wymowę i intonację w domu. Staraj się mówić tak, aby to inni czuli się zobowiązani do wysłuchania tego, co masz do powiedzenia. Gdy ktoś Ci przerwie w połowie zadania, powiedz, że chciałbyś dokończyć swoją myśl. Mów wolno, ale nie za wolno i obserwuj reakcję otoczenia. Szybko przekonasz się, że ten sposób wysławiania się przynosi bardzo pozytywne rezultaty!

4. Polub siebie

Jeśli chcesz czuć się pewnie w każdej sytuacji, zacznij od polubienia siebie. Zaprzyjaźnij się ze sobą i daj sobie przyzwolenie na bycie osobą niedoskonałą. Pisząc o lubieniu siebie, mamy na myśli nie tylko Twoją osobowość, talenty i potencjał, ale także słabsze strony, z których dotychczas nie byłeś zadowolony. W tym procesie bardzo ważna jest również pełna akceptacja swojego wyglądu i dobre traktowanie siebie w każdej sytuacji.

5. Nie porównuj się do innych

Porównywanie się do innych to duży błąd. Każda osoba jest na swój sposób wyjątkowa. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą w czymś od Ciebie gorsi lub lepsi. Nieustanne porównania są frustrujące i nie prowadzą do niczego dobrego. Zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli skupisz się na własnych celach, zamiast stale spoglądać na innych.

Zarządzanie czasem jako singiel.

6. Pozwól sobie na błędy

Wiele osób nie pozwala sobie na popełnianie błędów. Mylnie sądzimy, że świadczą one o naszej słabości. Osoby pewne siebie nie boją się pomyłek i porażek. Są świadome tego, że bez nich osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe. Ludzie uczą się na błędach, ponieważ dzięki nim są w stanie dostrzec obszary, które wymagają poprawy. Liczy się zatem nie sam fakt popełnienia błędu, ale to, jakie wyciągniesz z tej sytuacji wnioski.

7. Nie rób nic wbrew sobie

Gdy robimy coś wbrew sobie, to tak naprawdę rezygnujemy ze swoich potrzeb na rzecz realizowania potrzeb innych osób. Oczywiście czasami jesteśmy zmuszeni do chodzenia na różnego rodzaju kompromisy. Jednak często te ograniczenia nie wynikają z obiektywnych czynników, tylko z subiektywnej oceny sytuacji i chęci przypodobania się innym. Dlatego od dzisiaj ćwicz asertywność i postaraj się nie robić rzeczy, które nie są zgodne z Twoimi przekonaniami.

8. Bądź optymistą

Pozytywne myślenie to domena ludzi pewnych siebie. Takie osoby są przekonane o swojej sprawczości i nie roztrząsają w nieskończoność pesymistycznych scenariuszy. Bycie optymistą wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zmienisz swoje nastawienie do życia, pracy lub związków. Pomocne mogą okazać pozytywne afirmacje. Są to pozytywne twierdzenia na temat własnej osoby, które należy powtarzać w myślach lub na głos przed lustrem tak długo, aż zaczniemy identyfikować się z ich treścią.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zbudować pewność siebie i pracować nad samooceną. Pamiętaj, że wiara we własne możliwości to przede wszystkim stan umysłu. Dzięki naszym ćwiczeniom i podpowiedziom wzmocnisz swoją samoocenę i poczujesz się pewniej w codziennych sytuacjach. W Single Symbol znajdziesz także inne ciekawe porady dla singli. Odwiedzaj regularnie naszego bloga i zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
331 opinii