Miłość własna to pozytywne i zdrowe uczucie, które ludzie żywią wobec siebie samych. To fundament udanego związku, ponieważ ułatwia budowanie zdrowych i bezkonfliktowych relacji. Miłość własna pomaga też unikać trwania w relacjach toksycznych. Dlaczego budowanie miłości do siebie przed wchodzeniem w związek ma tak duże znaczenie? Jak tworzyć miłość własną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Miłość własna Budowanie miłości do siebie przed wchodzeniem w związek Single Symbol
Miłość własna Budowanie miłości do siebie przed wchodzeniem w związek Single Symbol

Dlaczego miłość własna jest tak ważna?

Miłość własna to przede wszystkim docenianie siebie i świadomość własnej wartości. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi ma z tym problem. To przede wszystkim Ty masz dobrze o sobie myśleć, widzieć siebie jako wartościowego i godnego szacunku człowieka, bez względu na swoje osiągnięcia czy opinie innych. Miłość do siebie to fundament Twojego zdrowia psychicznego ale również podstawa do nawiązania zdrowego związku.

Kluczem do miłości własnej jest także akceptacja. Akceptacja swoich wad, niedoskonałości i błędów. To umiejętność zaakceptowania siebie dokładnie takim, jakim jesteś.

Istotą miłości własnej jest również zrozumienie swoich potrzeb, pragnień i uczuć. To zdolność do empatii wobec siebie samego. Dbanie o własne zdrowie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. To dbanie o siebie w taki sposób, który służy twojemu dobru.

Miłość własna jest fundamentem zdrowego samopoczucia i trwałych relacji. Kiedy masz zdrową miłość własną, jesteś w stanie bardziej efektywnie dbać o siebie, podejmować lepsze decyzje i tworzyć bardziej zadowalające relacje.

3 korzyści z budowy miłości własnej przed wejściem w związek

Wróćmy teraz do pytania, dlaczego bardzo ważne jest budowanie miłości do siebie przed wchodzeniem w związek?

O miłość własną musisz dbać przez całe życie, ponieważ stanowi ona podstawę do odczuwania szczęścia emocjonalnego i psychicznego. Dzięki miłości własnej jesteś bardziej odporny na stres, bardziej pewny siebie i bardziej zdolny do podejmowania mądrych życiowych decyzji, niezależnie od zmieniających się okoliczności.

Budowanie miłości własnej jest szczególnie istotne przed wchodzeniem w nowy związek ponieważ pomaga podjąć dobre dla Ciebie decyzje. Miłość własna sprawia, że zwyczajnie chcesz dla siebie jak najlepiej, a dzięki temu możesz uniknąć wielu rozczarowań albo toksycznych relacji.

Oto 3 korzyści z budowy miłości własnej przed wejściem w związek.

1. Zdrowe poczucie własnej wartości

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jeżeli kochasz siebie, masz o wiele lepsze – czyli zdrowsze – poczucie własnej wartości.

Dzięki niemu nie będziesz uzależniać się emocjonalnie od partnera. Osoby znające swoją wartość są mniej podatne na manipulację. Boisz się, że partner może chcieć Tobą rządzić? Jeśli masz godność i znasz swoją wartość, nie dojdzie do tego.

Ale niestety Twoje poczucie własnej wartości może zostać przez kogoś podkopane. Nie pozwól na to! Znaj swoją wartość! Nie daj sobie wmówić niczego złego na swój temat.

2. Łatwa komunikacja

Osoby odczuwające miłość własną są pewne siebie, a dzięki temu łatwej się komunikują. Pewność siebie pomaga w komunikacji poprzez jasne wyrażanie zdania i potrzeb, kontrolę emocji oraz zdolność do efektywnego rozwiązywania konfliktów.

Najważniejsze jest tutaj jednak szczere przedstawianie swoich poglądów i racji, otwarte mówienie o swoich potrzebach i obawach.

Masz tak czasem, że przemilczasz swoje myśli w obawie, że mogą urazić partnera? To błąd! Brak wyrażania swojego zdania może doprowadzić do tego, że partner nie będzie wiedział na czym Ci zależy a nawet może dojść do tego, że zacznie kierować Twoim życiem.

Zawsze rozmawiaj z partnerem szczerze i otwarcie. W ten sposób łatwiej będzie wam rozwiązywać wszelkie konflikty i budować jeszcze bliższą relację.

3. Unikanie toksycznych związków

O tym również musimy wspomnieć ponownie. Toksyczna relacja potrafi bardzo zaszkodzić zdrowiu psychicznemu. Kochasz siebie i zależy Ci na Twoim wysokim poczuciu własnej wartości? Unikaj toksycznych związków, które mogłyby to zaburzyć.

Budowanie miłości własnej pomoże Ci uniknąć szkodliwych relacji, ponieważ jeśli kochasz siebie i rozumiesz swoją wartość, nie będziesz tolerował złego traktowania. Dzięki pewności siebie będziesz bardziej świadomy swoich potrzeb i zdolny do tworzenia zdrowych granic w relacji. Ta samoświadomość pomoże Ci w rozpoznawaniu tzw. „czerwonych flag”’ i szybciej skończysz toksyczny związek, gdy stanie się on szkodliwy. Osoba pewna siebie nie jest emocjonalnie uzależniona od partnera, co daje jej wolność od niewłaściwych wzorców zachowań w związku.

Miłość własna Budowanie miłości do siebie przed wchodzeniem w związek Single Symbol

5 zasad budowania miłości do siebie

Z pewnością rozbudziliśmy już w Tobie pragnienie miłości własnej. Tylko jak ją budować? Jak zdobyć niezachwiane poczucie własnej wartości i trwałą pewność siebie? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 zasad budowania miłości do siebie, które pomogą Ci zachować miłość własną w każdej sytuacji.

1. Akceptacja siebie

Jesteś człowiekiem z zaletami, ale również niedoskonałościami. Dokładnie tak samo jak każdy z nas! Akceptacja siebie to pierwszy krok do miłości własnej. Nie musisz być kimś doskonałym, po prostu bądź sobą i właśnie takiego siebie kochaj.

2. Dbanie o siebie

Po prostu – dbaj o siebie. Zarówno o ciało, jak i psychikę. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest Ci niezbędne do tego, aby zadbać o partnera. Dlaczego? Jeżeli najpierw nie pomożesz sobie, nie zdołasz pomóc innym.

Wobec tego znajdź czas na aktywność fizyczną, zdrową dietę i praktyki relaksacyjne. Rozwijaj swoje zainteresowania i spełniaj swoje pasje. Pamiętaj, że to nie egoizm. To dbanie o siebie i troska, na które zasługujesz.

Jeśli kogoś kochasz, dbasz o niego. Miłość własna to dbanie o siebie.

3. Pozytywne myślenie

Nie zadręczaj się złymi myślami. Chodzi tu również o stres i przejmowanie się. To zdecydowanie ulży Twojemu zdrowiu psychicznemu. Miłość własna to niezadręczanie się problemami i negatywnymi myślami. Rozmyślanie o czymś w kółko sytuacji przecież nie zmieni. Postaw na pozytywne myślenie. Zarówno o swoim życiu, jak i o sobie.

4. Ustalenie priorytetów

Co jest dla Ciebie ważne w życiu? Czego oczekujesz od związku? Ustal priorytety i żyj według nich.

Miej jasno określone granice i wartości, których nigdy nie ignoruj i nigdy o nich nie zapominaj, nawet dla partnera. Błędem jest ciągłe dostosowywanie się do kogoś. Pamiętaj, że Ty też masz swoje wartości, które należy uszanować. Jesteś przecież dla siebie najważniejszą osobą w życiu.

5. Wsparcie z zewnątrz

Pomoc przy budowaniu miłości własnej to żaden wstyd! Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie, warto skorzystać z pomocy z zewnątrz. Może to być dobra droga do lepszego zrozumienia samego siebie i pracy nad miłością własną. A już wiesz, że jest ona niezbędna do nawiązywania zdrowych relacji i prawidłowego, szczęśliwego funkcjonowania na co dzień. Możesz skorzystać z grup wsparcia, czytać książki rozwojowe albo jeśli to nie pomaga skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Podsumowanie

Miłość własna to pozytywne i głębokie uczucie akceptacji i szacunku dla samego siebie. To również zrozumienie i empatia wobec własnych potrzeb i uczuć. Sprzyja zdrowej samoocenie i pozytywnemu samopoczuciu, a to z kolei przyczynia się do osiągania w życiu szczęścia i zadowolenia. Warto ją rozwijać, szczególnie przed wchodzeniem w nową relację, ponieważ miłość własna jest fundamentem do budowania trwałej i zdrowej relacji.  Rozwijanie miłości do siebie to proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale warto!

Życzymy powodzenia!

Redakcja Single Symbol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co mówią nasi Klienci
226 opinii