Otwarta komunikacja w związku to podstawa zdrowej i trwałej relacji. Efektywna wymiana myśli, uczuć oraz oczekiwań pomaga partnerom zrozumieć się nawzajem, co sprzyja budowaniu zaufania i tworzenia głębokich więzi między partnerami. Dzięki skutecznemu porozumiewaniu się, wspólnemu przezwyciężaniu konfliktów oraz budowaniu więzi emocjonalnej z partnerem stworzysz dobrą relację na całe życie.

Na czym polega sztuka skutecznej komunikacji? Jak rozmawiać z partnerem? Jak radzić sobie z konfliktami w związku? Jak tworzyć więź emocjonalną z ukochaną osobą? Przeczytaj artykuł i poznaj 3 kluczowe zasady i wskazówki skutecznej komunikacji w związku.

Komunikacja w związku

Dobra komunikacja w związku to przede wszystkim umiejętność słuchania i analizowania słów partnera. Ale nie wystarczy tylko słuchać. Czytelne wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, szczerość i otwartość a także szacunek i empatia, oto sposoby skutecznej komunikacji z partnerem. Dowiedz się jak to zrobić i ciesz się zdrową i wartościową relacją.

1. Aktywne słuchanie

Nie przerywaj i nie osądzaj. Pozwól partnerowi mówić. Niech wie, że zawsze może opowiedzieć Ci o swoich myślach, kłopotach, zmartwieniach, marzeniach. O wszystkim! Potwierdzaj, że rozumiesz partnera, wyrażaj zainteresowanie tym, co mówi. Możesz na chwile odejść od swoich obowiązków. Przecież Wasza relacja jest ważniejsza.

2. Otwartość i szczerość

Nikt nie lubi być oszukiwany. Kluczową zasadą komunikacji partnerskiej jest szczerość. A co za tym idzie – otwartość. Pamiętaj, że skrywane myśli i uczucia prawdopodobnie i tak wyjdą na światło dzienne. A to doprowadzi do konfliktu.

Dziel się swoimi poglądami i emocjami. A przede wszystkim rozmawiaj o nich otwarcie i szczerze!

3. Szacunek i empatia

Empatia jest zdolnością bardzo przydatną w skutecznej komunikacji nie tylko w kontekście relacji międzyludzkich ale przede wszystkim w kontekście  budowania relacji.

Postaw się w sytuacji partnera. Pomyśl, jak wyglądałaby Twoja reakcja, gdybyś znalazł się w jego sytuacji. Absolutnie nie ignoruj albo nie neguj uczuć i emocji bliskiej osoby. Nie oceniaj. Każdy sam ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje.

Przezwyciężanie konfliktów

Konflikty zdarzają się we wszystkich relacjach ale dotykają nas szczególnie w kontekście związków emocjonalnych. Najczęściej wynikają zakłóceń w komunikacji oraz różnic w interesach pomiędzy partnerami. Chcesz, by Twojemu związkowi nie zagrażały konflikty? Szukasz sposobu na radzenie sobie z nimi? A może wolisz ich unikać? Dowiedz się jak radzić sobie w konfliktowych sytuacjach i skutecznie rozwiązywać sytuacje sporne.

1. Unikanie oskarżeń i agresji

Pamiętaj! Spokój przede wszystkim. Nie rzucaj oskarżeń, powstrzymaj obraźliwe słowa. Agresja może jedynie pogorszyć sytuację. Pamiętaj, że konflikty można rozwiązywać również w pokojowy sposób, bez jakichkolwiek oznak przemocy, czy agresji.

2. Właściwy czas na rozmowę

Jesteś zmęczony? A może zdenerwowany? Targają Tobą różne emocje? To nie jest właściwy czas na podjęcie dialogu. Usiądź i uspokój się. Daj sobie czas, żeby ochłonąć i na spokojnie wróć do rozmowy w odpowiednim momencie.

3. Wspólne rozwiązywanie problemów

Powiedz co masz do powiedzenia, wysłuchaj drugą stronę a potem wspólnie postarajcie się znaleźć rozwiązanie problemu. Wspólne szukanie kompromisu może nasunąć ciekawe rozwiązanie, na które osobno nigdy byście nie wpadli.

Tworzenie więzi emocjonalnej

Więź emocjonalna z drugim człowiekiem to coś, co może nas budować, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i zapewniać prawdziwe, głębokie szczęście. To proces, który wymaga od Ciebie i partnera sporego zaangażowania oraz poświecenia uwagi i czasu. Dowiedz się w jaki sposób możesz zbudować więź emocjonalną z ukochaną osobą.

1. Wyrażanie emocji i uczuć

Jakość Twojej relacji zależy od tego, czy razem ze swoim partnerem potraficie wyrażać w swej obecności przeżywane uczucia i emocje. Mów co czujesz, nie bój się okazywać uczuć. Daj wyraz swoim emocjom ale równocześnie bądź uważny na emocje i uczucia bliskiej Ci osoby.  Dotyczy to, oczywiście nie tylko uczuć życzliwych, sympatii, miłości, ale także wszystkich innych, również takich jak np. smutek, niepokój, gniew, żal czy zazdrość.

2. Mowa ciała

W komunikacji bardzo duże znaczenie ma nie tylko to, co mówimy ale również to jak mówimy. W związku mowa niewerbalna ma szczególne znaczenie, ponieważ ciało podczas rozmowy wysyła do partnera sygnały, które pokazują stosunek do wypowiadanych słów oraz budują relację pomiędzy Wami. Zatem uśmiechnij się albo przytul do partnera. Pamiętaj, że gesty mogą powiedzieć więcej niż słowa.  

3. Wspólne marzenia i cele

Wspólne marzenia i cele w związku stanowią fundament, który pozwala wzmacniać wzajemne więzi oraz pomaga w budowaniu wspólnej przyszłości. Ważne jest, abyście regularnie rozmawiali o wspólnych celach i dbali o ich realizację. Pozwoli to na rozwijanie zdrowej i trwałej relacji.

Podsumowanie

Komunikacja w związku jest kluczowym elementem budowani dobrej i trwałej relacji. Podstawą komunikacji bez wątpienia jest rozmowa – aktywna rozmowa dwóch stron, a więc wyrażanie siebie, ale również słuchanie i respektowanie słów partnera. Niestety, mimo najszczerszych chęci różnice zdań i tak się pojawią. Najważniejsze jest dojść do porozumienia i wspólnie przezwyciężać problemy i konflikty. Paradoksalnie, może to sprawić, że jeszcze bardziej się do siebie zbliżycie i stworzycie relację opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Jeśli dodatkowo zbudujecie wieź emocjonalną to istnieje duża szansa, że Wasz związek przetrwa wszystko. I tego Wam właśnie życzymy.

Powodzenia!

Redakcja Single Symbol
Co mówią nasi Klienci
331 opinii