Związek często jest postrzegany jako coś stałego, niezmiennego. Tymczasem relacja dwojga ludzi jest dynamiczna i podlega ciągłym zmianom. Budowanie relacji w związku to proces, w którym obie strony muszą wykazać się inicjatywą, dużą dozą cierpliwości i wzajemnym zrozumieniem swoich potrzeb. O relację trzeba nieustannie dbać. Jak robić to mądrze? Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 kluczowych wskazówek, dzięki którym stworzysz udany i trwały związek z partnerem!

Budowanie relacji

1. Zacznij od siebie

Wiele osób marzy o udanym związku, jednak zupełnie nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Ciągłe niepowodzenia i rozczarowania mogą powodować, że zaczynasz wątpić w siebie, a to poważny błąd. Jak budować relacje w związku oparte na solidnych fundamentach? Zacznij od siebie, a dokładniej od pracy nad samym sobą.

Niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie odbiją się na każdym związku. Wchodząc w relację z takim bagażem negatywnych emocji, możesz sprawić, że Twój związek będzie skazany na porażkę już na starcie. Osoby z niską samooceną odczuwają lęk przed bliskością, mają problem z zaufaniem do drugiej osoby i często mocno osaczają partnera. Prędzej czy później takie podejście może stać się powodem poważnych problemów i konfliktów.

Dlatego, zanim rozpoczniesz nowy związek, musisz zmierzyć się ze swoimi demonami. Popracuj nad pewnością siebie, zaakceptuj swoje słabości i doceń Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Z takim nastawieniem łatwiej Ci będzie stworzyć trwałą relację.

2. Okazuj partnerowi szacunek

Okazywanie wzajemnego szacunku jest bardzo ważne w każdej relacji. Bagatelizowanie potrzeb partnera, poniżanie, wyzywanie lub stosowanie gaslightingu to tylko niektóre formy przemocy psychicznej często pojawiającej się w związkach. Jeśli masz problem z zapanowaniem nad swoimi emocjami i często przekraczasz granice partnera, warto zgłosić się na terapię. Tego rodzaju zachowania mogą wynikać z obniżonego poczucia własnej wartości i schematów wyniesionych z dzieciństwa. Na szczęście można nad tym pracować! Wzajemne okazywanie sobie szacunku przez partnerów jest niezbędne, aby budować dobre związki i relacje.

3. Zaufanie to podstawa

Nie bez powodu mówi się, że zaufanie to podstawa udanego związku. Oczywiście, nikt nie oczekuje od Ciebie, że obdarzysz zaufaniem osobę, którą znasz raptem tydzień lub dwa. Jednak z czasem, gdy zaczniecie coraz lepiej się poznawać, przyjdzie ten moment, gdy trzeba będzie otworzyć się na partnera i mu zaufać. W innym wypadku taka relacja nie ma wielkich szans powodzenia.

Osoby, które doświadczyły zdrady, nie powinny przerzucać swoich obaw na nowego partnera. Każdy związek należy rozpoczynać z czystą kartą, aby dać nowej osobie szansę na pokazanie się z jak najlepszej strony. Jeśli masz problemy z zaufaniem, podziel się tą informacją z partnerem, aby wiedział, z jakimi emocjami mierzysz się na co dzień. Szczera rozmowa o Twoich obawach zbliży Was do siebie i pomoże zidentyfikować obszary, które wymagają przepracowania.

4. Dbaj o czułość i intymność w związku

Trudno sobie wyobrazić satysfakcjonujący związek bez czułości i bliskości. Dlatego budując relację z partnerem, musicie stworzyć własny intymny świat, w którym każde z Was będzie czuło się bezpieczne, kochane i akceptowane. Pamiętaj, że czułość i intymność w związku to nie tylko seks. W tej sferze mieszczą się także pocałunki, przytulanie, głaskanie, komplementy i wiele innych drobnych gestów, które tworzą Waszą codzienność. Gdy partnerzy okazują sobie uczucia, ich więź jest zdecydowanie silniejsza, dzięki czemu są w stanie wyjść zwycięsko z niejednej kryzysowej sytuacji.

5. Pokaż drugiej osobie, że jest dla Ciebie ważna

W długoletnich związkach partnerzy często narzekają, że już nie czują się dla siebie ważni. Dzieje się tak, gdy jeden z partnerów przedkłada swoje potrzeby nad potrzeby swojego wybranka lub nie liczy się z nim podczas podejmowania ważnych decyzji. Niezauważanie partnera i traktowanie go jako stałego elementu życia, który nie wymaga żadnych starań, to kolejny poważny błąd często popełniany w związkach.

Jeśli chcesz budować trwałą relację w związku, stań się uważny na potrzeby partnera. Dostrzegaj jego codzienne starania i oferuj swoją pomoc, gdy widzisz, że jest mu ciężko. Czasem naprawdę nie trzeba wiele, aby pokazać drugiej osobie, jak dużo dla Ciebie znaczy. Drobne ustępstwa i kompromisy, uśmiech na powitanie lub miłe słowa w zupełności wystarczą.

6. Inicjuj rozmowy — zadawaj pytania, słuchaj i odpowiadaj

Partnerzy bardzo łatwo mogą wpaść w pułapkę przyzwyczajenia. Gdy już wiele o sobie wiemy, często przestajemy inicjować rozmowy, zadawać pytania i słuchać partnera. Tymczasem szczera i oparta na wzajemnym szacunku rozmowa to podstawa zdrowej relacji. Jest to doskonała okazja, aby podzielić się z drugą osobą swoimi wrażeniami i poznać jej opinię.

Rozmowy zbliżają ludzi i sprawiają, że bardziej angażują się w związek. Jednak, aby tak się stało, rozmowa nie może dotyczyć tylko bieżących spraw lub opieki nad dziećmi. Partnerzy powinny wciąż na nowo się poznawać. Opowiadać o swoich zainteresowaniach, tym co ich smuci, cieszy i fascynuje. Konstruktywna rozmowa z partnerem to świetny sposób na wzmocnienie Waszego związku.

7. Wspólny czas jest na wagę złota

Podobno szczęśliwi ludzie czasu nie liczą, jednak co zrobić, gdy wspólne spędzanie czasu przestaje sprawiać Wam przyjemność? Winna tej sytuacji może być rutyna i chroniczny brak czasu. Specjaliści są zgodni co do tego, że partnerzy powinni celebrować czas spędzany tylko we dwoje. Jest to niezbędne, aby budować trwałą i satysfakcjonującą relację.

Jak to zrobić? Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne! Wystarczy odrobina dobrej chęci i kreatywności, aby zaplanować romantyczną randkę, wycieczkę lub aktywność sportową. Wieczór lub weekend spędzony na dobrej zabawie ponownie zbliży Was do siebie. Wspólne przeżycia staną się podstawą do konstruktywnych rozmów i snucia kolejnych, ciekawych planów na przyszłość.

Kawa z partnerem

Jak stworzyć satysfakcjonujący związek? Skorzystaj z porad ekspertów z Single Symbol i otwórz się na nowe relacje!

Otworzenie się na nowe relacje jest prostsze, niż myślisz. Single Symbol to portal dla singli, w którym znajdziesz ciekawe artykuły na temat tworzenia długofalowych związków i rozwoju osobistego. Single Symbol to znak, dzięki któremu poznasz nowe, fascynujące osoby. Jest to społeczność ludzi dojrzałych i gotowych na poważne zobowiązania, którzy z wielką nadzieją i entuzjazmem poszukują swojej drugiej połówki.

Daj sobie szansę na zbudowanie trwałego związku!

Zastosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że Twoje szanse na budowanie trwałej relacji w związku znacząco wzrosną. Pamiętaj, że każda dobra relacja wymaga wysiłku ze strony obojga partnerów. W miłości drobne codzienne gesty są równie ważne, jak te wielkie. Nie pozwól, żeby Twój związek zabiły negatywne doświadczenia z przeszłości i rutyna. Zadbaj o swoją relację i stwórz z partnerem zgrany team, a szybko przekonasz się, że Wasz związek może być naprawdę udany!

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
226 opinii