Adopcja według definicji, jest to akt uznania dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne potomstwo. Akt ten ma nie tylko wymiar psychologiczny, ale również i prawny. Jego efektem jest powstanie określonej relacji prawnej łączącej dziecko i jego nowych rodziców, tożsamej z relacjami rodzinnymi, opartymi na więzach krwi i pochodzenia.
Zarówno dziecko, jak i rodzice, mają względem siebie takie same prawa i obowiązki, jakie istnieją między potomstwem, a jego biologicznymi rodzicami. Rodzina adopcyjna umożliwia dziecku spełnienie istotnych potrzeb, emocjonalnych, społecznych i egzystencjalnych. Poczucie bezpieczeństwa jest niezbędne w procesie prawidłowego rozwoju. Obecnie decyzję o podjęciu adopcji podejmują nie tylko osoby będące w związku małżeńskim, coraz częściej wniosek taki składany jest również przez singli.
Czy singiel/singielka jest w stanie ubiegać się o adopcję dziecka oraz jak odpowiednio przygotować się do roli rodzica? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawimy najważniejsze zagadnienia dotyczące adopcji dziecka przez singla.
Spis treści:
Adopcja, czyli co musisz wiedzieć na ten temat
Zacznijmy od najważniejszego… Czy adopcja dziecka przez singla jest w ogóle możliwa? Prawo w Polsce umożliwia adopcję dziecka przez singla/singielkę i małżeństwa. Adopcja dziecka nie jest natomiast możliwa przez osoby, które pozostają ze sobą w związku nieformalnym. Kandydat na rodzica adopcyjnego powinien posiadać kwalifikacje osobowościowe oraz spełniać kilka kluczowych warunków, takich jak pełna zdolność do czynności prawnych, zdolność do wychowania dziecka, stabilna sytuacja rodzinna, ukończone szkolenie organizowane przez ośrodek adopcyjny oraz osiągnięcie wieku 18 lat lub 16 lat w przypadku kobiet, które uzyskały pełnoletność przez zawarcie małżeństwa.
Podczas oceny kandydata, istotnym aspektem jest analiza psychologiczna, szczególnie w kontekście zrozumienia motywacji, które skłoniły przyszłego rodzica do podjęcia decyzji o adopcji. Równie ważne są jego opinie, przekonania dotyczące całego procesu adopcyjnego oraz przyszłej roli rodzica. Kolejna ważna kwestia, to poznanie środowiska przyszłego rodzica. Podczas całego procesu, kandydat może spodziewać się wywiadów środowiskowych przeprowadzanych przez pracowników ośrodka, w celu lepszego zobrazowania danej osoby, zebrania opinii na jej temat oraz upewnienia się, że będzie w stanie zapewnić dziecku stabilne i bezpieczne warunki.
Nie można pominąć również kwestii moralnych, a więc jaką postawę wobec rodzicielstwa oraz wychowywania przyjmuje kandydat. Należy ustalić, czy dana osoba będzie w stanie zbudować oraz utrzymać odpowiednio trwałą i zdrową więź z niebiologicznym dzieckiem.
Singiel w nowej roli jako rodzic adopcyjny
Bez względu na to, czy na adopcję decyduje się małżeństwo, czy singiel/singielka, obowiązki rodzica adopcyjnego pozostają takie same. Głównym jej celem jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do prawidłowego i szczęśliwego rozwoju. Szczególnie trudnym etapem są początki w nowej roli – zrozumienie dziecka oraz jego potrzeb, zbudowanie więzi i sprostanie obowiązkom rodzica.
Niewątpliwie wymagane szkolenia przeprowadzane w ośrodku adopcyjnym są bardzo wartościowe i niezwykle pomocne w przygotowaniu się do roli rodzica, ale równie ważne jest docenienie roli wsparcia społecznego, zwłaszcza w sytuacji samotnego rodzicielstwa.
Niestety, decyzja o posiadaniu dziecka przez singla wśród niektórych osób wciąż budzi kontrowersje. A przecież prawo do rodzicielstwa, w tym prawa adopcyjne posiadają również osoby żyjące w pojedynkę. Ich zaangażowanie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczny dom pełen miłości, akceptacji i szczęścia. Każde dziecko otrzymując szansę na dorastanie w bezpiecznym i wspierającym środowisku, ma możliwość obserwacji zdrowych wzorców. Nie należy pozbawiać go takich możliwości ze względu na stan cywilny potencjalnego rodzica adopcyjnego.
Samotny rodzic może zmagać się oczywiście z dodatkowymi trudnościami, wynikającymi ze sprawowania opieki w pojedynkę, między innymi: zwiększone wydatki, natłok obowiązków i problemy z organizacją czasu, pojawiające się poczucie osamotnienia w sytuacjach problemów wychowawczych, czy wspomniana wcześniej stygmatyzacja społeczeństwa.
O czym należy pamiętać, decydując się na adopcję dziecka, będąc singlem?
- Odpowiednia edukacja – przygotowanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących formalności, adopcji czy roli rodzica adopcyjnego
- Gotowość i otwartość na korzystanie z pomocy specjalistów – psychologów, pedagogów, ośrodka
- Zaplanowanie finansów oraz obowiązków z wyprzedzeniem, aby być odpowiednio przygotowanym na przyjęcie nowego członka rodziny
- Budowanie swojej sieci wsparcia – rodzina, przyjaciele, bądź osoby z zewnątrz posiadające możliwości wsparcia psychicznego i/lub organizacyjnego
- Kontakt z innymi rodzicami adopcyjnymi – wzajemne wsparcie osób przechodzących przez podobne doświadczenie może być bardzo cenne i przydatne, warto dzielić się swoimi obawami, emocjami i wskazówkami
- Zachowanie odpowiedniego balansu – proces adopcji jest długotrwałym oraz bardzo wymagającym procesem, w trakcie którego będą pojawiać się trudne emocje. Należy pamiętać o tym, aby dbać również o własne zdrowie psychiczne i fizyczne
- Określenie swojej motywacji – to bardzo ważny aspekt dotyczący adopcji dziecka. Ustalenie motywacji i powodów podjęcia decyzji. W trakcie całego procesu motywacja lub odczucia względem adopcji mogą się zmienić, należy je obserwować, a także konsultować swoje obawy lub zmiany nastawienia z odpowiednimi osobami (ośrodek adopcyjny, pomoc psychologiczna)
Podsumowanie
Rodzic adopcyjny, który kieruje się właściwą motywacją, jest świadomy czekających go obowiązków i wyzwań. Jego gotowość do obdarzenia dziecka troską, miłością i poczuciem bezpieczeństwa – daje mu szansę zapewnienia małemu człowiekowi warunków potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wejścia w szczęśliwą dorosłość. Stan cywilny nie definiuje sukcesu rodzicielstwa – dużo ważniejszą kwestią jest to, czy dana osoba posiada odpowiednie warunki i możliwości do stania się rodzicem adopcyjnym, a jego decyzja jest w pełni świadoma.
Więcej wartościowych treści znajdziesz na blogu Single Symbol. Nasz portal dla singli to miejsce, gdzie eksperci dzielą się wiedzą na wiele ważnych tematów zarówno dla singli, osób poszukujących drugiej połówki, jak i dla tych którzy są już w szczęśliwych związkach. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą bazą wiedzy!
Magdalena Kosmala
Psycholog ze specjalizacją kliniczną, chętnie wykorzystuje wiedzę psychologiczną w celach psychoedukacji i rozwoju osobistego. Prywatnie fanka dalekich podróży i minimalizmu.