Związki na odległość od lat budzą kontrowersje. Długotrwała rozłąka z partnerem bywa bardzo trudna i frustrująca. Jednak często pary zostają pozbawione wyboru. Rozłąka może być spowodowana sytuacją rodzinną, koniecznością podreperowania domowych finansów, obowiązkami zawodowymi lub nauką na studiach. Związek na odległość wymaga wielu wyrzeczeń, determinacji i wzajemnego zrozumienia. Jak dbać o taką relację, aby przetrwała próbę czasu?

Jak utrzymać związek na odległość?

Wizja rozłąki dla wielu par jest trudna do zniesienia. Gdy partner musi nagle wyjechać, pojawia się lęk i obawa przed tym, jak poradzimy sobie z codziennymi wyzwaniami. Partnerzy boją się również, że zmiana środowiska i nowe doświadczenia odmienią drugą połówkę. Duża odległość między partnerami może osłabiać łączącą ich więź. Pojawiają się problemy komunikacyjne, brakuje wspólnych tematów do rozmów i nie zawsze można liczyć na adekwatne wsparcie w sytuacjach kryzysowych.

Mimo licznych wyzwań i zagrożeń związki na odległość mogą być bardzo udane. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu partnerów i ustaleniu zasad, które pomogą im przetrwać trudny czas. Podstawą powinno być wzajemne zaufanie. Brak zaufania, niedotrzymywanie danego słowa oraz rzadkie kontaktowanie się z partnerem mogą doprowadzić do rozpadu związku. Dlatego zaleca się, aby partnerzy codziennie ze sobą rozmawiali i szczerze opowiadali sobie o tym, co u nich słychać.

Kolejną ważną kwestią jest zaangażowanie w sprawy partnera i okazywanie troski. Gdy dzieli nas duża odległość, nie bójmy się mówić o swoich uczuciach. Partnerzy powinni wiedzieć, że pomimo rozłąki dalej darzą się sympatią i zawsze mogą na siebie liczyć. Niezwykle istotne jest również podtrzymywanie namiętności w związku. Wspólne fantazjowanie, planowanie czasu we dwoje i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, to skuteczne sposoby na uporanie się z tęsknotą i zaspokojenie potrzeby bliskości.

Etapy związku na odległość

W związkach na odległość pojawia się wiele wyzwań, z którymi pary mieszkające ze sobą na co dzień
nie mają do czynienia. Analizując sytuację partnerów, można podzielić taką relację na 5 etapów:

 1. Decyzja o rozłące.
 2. Adaptacja do nowej sytuacji.
 3. Utrzymanie bliskości.
 4. Tęsknota i samotność.
 5. Ponowne spotkanie.

Każdy para może inaczej przechodzić przez poszczególne fazy związku na odległość. Kluczowe dla
utrzymania relacji na satysfakcjonującym poziomie będzie wzajemne wsparcie i wyznaczanie sobie
realistycznych celów. Dlatego jeszcze przed rozłąką koniecznie ustalcie datę ponownego spotkania.
Będzie to dla Was dodatkowa motywacja, dzięki której łatwiej przetrwacie ten wyjątkowo trudny czas.

Połączenie telefoniczne

Plusy i minusy związku na odległość

Związki na odległość mają swoje plusy i minusy. Na pewnym etapie życia takie rozwiązanie może być satysfakcjonujące dla obojga partnerów, ponieważ pozwala na dużą swobodę w podejmowaniu codziennych decyzji. Główne zalety związku na odległość to:

 • brak konieczności rezygnowania z własnych planów,
 • brak rutyny w związku,
 • docenianie chwil spędzonych z partnerem,
 • swoboda i więcej czasu dla siebie.

Związek na odległość posiada też pewne wady. Partnerzy, którzy widzą się tylko kilka razy w roku,
mogą odczuwać spory niedosyt. Główne minusy tej sytuacji to:

 • samotność i tęsknota za bliskością,
 • nieustanne wyczekiwanie przyjazdu partnera,
 • niedostateczne wsparcie w sytuacjach kryzysowych,
 • partner może wydawać się obcy, ponieważ nie znamy jego codziennych zwyczajów.

Związek na odległość oczami kobiety i mężczyzny

Związek na odległość może być inaczej postrzegany przez kobiety i mężczyzn. Panie zwykle oczekują, że to mężczyzna będzie je częściej odwiedzał oraz mogą być mniej skłonne do przeprowadzki, aby być ze swoim partnerem. Według badań przeprowadzonych przez serwis randkowy eDarling dla kobiet największym wyzwaniem w związkach na odległość jest tęsknota i brak codziennych spotkań. Dla pań problemem są także koszty związane z podróżowaniem, brak częstych kontaktów seksualnych i konieczność planowania spotkań z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Jak wygląda związek na odległość oczami mężczyzny? W tym samym badaniu panowie wskazali, że tęsknota i brak codziennych spotkań są dla nich najtrudniejsze w związkach na odległość. Na kolejnych miejscach znalazły się takie czynniki jak brak częstych kontaktów seksualnych i zazdrość. Natomiast najmniej istotnym czynnikiem dla panów okazał się brak wspólnych przyjaciół. Co ciekawe, mężczyźni częściej niż kobiety są skłonni rozważyć przeprowadzkę do innej miejscowości, aby zamieszkać na stałe ze swoją partnerką.

Związek na odległość – jak przetrwać chwile zwątpienia?

W związku na odległość mogą pojawić się chwile zwątpienia. Gdy rozłąka wydłuża się w czasie, partnerzy mogą czuć się zniecierpliwieni i sfrustrowani zaistniałą sytuacją. Jest to dobry moment, aby zastanowić się, w jakim kierunku zmierza nasz związek. Jeśli partnerzy planują wspólną przyszłość, prędzej czy później będą musieli omówić kwestie mieszkalne. Przeprowadzka jednego z partnerów może wiązać się ze sporym poświęceniem. Dlatego taka decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana.

Kryzys w związku na odległość może pojawić się na każdym jego etapie. Nie wszystkie relacje przetrwają tę próbę. Jednak jeśli obie osoby są gotowe do pójścia na pewne kompromisy, warto zawalczyć o taką relację. Przeprowadzka do innego miasta lub kraju nie musi być negatywnym doświadczeniem. W nowym miejscu para będzie mogła rozpocząć wspólne życie, o jakim zawsze marzyła. W wyjątkowo trudnych chwilach warto również skorzystać ze wsparcia doświadczonego psychoterapeuty. Pomoc specjalisty może okazać się niezbędna, gdy para boryka się z problemami komunikacyjnymi, a każdej rozmowie towarzyszą niezwykle silne emocje.

Facet i kobieta patrzą na siebie

Jak dbać o związek na odległość?

Bycie w związku na odległość to bardzo specyficzna sytuacja. Jeśli chcesz utrzymać bliską relację z partnerem, zadbaj o to, abyście zawsze mieli o czym ze sobą rozmawiać. Bardzo ważne jest również snucie wspólnych planów. Rozmawiajcie o tym, co będziecie robić, gdy w końcu się spotkacie. Planujcie wspólną przyszłość, rozwijajcie wspólne zainteresowania i pielęgnujcie wspomnienia.

Każda rozłąka kiedyś dobiega końca. Dlatego zdecydowanie nie warto rezygnować ze związku z powodu dzielącej Was odległości. Pozytywne nastawienie i wyrozumiałość pomogą Wam przetrwać próbę czasu i sprawią, że relacja będzie dla Was wyjątkowo satysfakcjonująca. Na portalu Single Symbol znajdziecie wiele cennych wskazówek, dzięki którym umocnicie Waszą relację i razem stawicie czoła każdemu wyzwaniu.

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
226 opinii