Miłość to uczucie, które z jednej strony jest bardzo powszechne, a z drugiej strony nieuchwytne i wymykające się wszelkim ramom. Dla każdej osoby miłość może oznaczać coś zupełnie innego. Dla jednych będzie to romantyczne uczucie łączące zakochanych, a dla innych troska okazywana dziecku lub poświęcenie dla bliźniego. Potrzeba miłości ma swoje źródło we wczesnym dzieciństwie. Doświadczenia z tego okresu rzutują na sposób, w jaki postrzegamy miłość w dorosłym życiu. Dlaczego tak bardzo pragniemy miłości?

Czym jest miłość?

O miłości bardzo wiele mówimy na co dzień. Jednak, gdy trzeba podać jej dokładną definicję, mało kto jest w stanie sobie z tym zadaniem poradzić. Trudność polega na tym, że miłość jest zjawiskiem wielowymiarowym. Dla większości z nas jest to po prostu uczucie, które łączy dwojga ludzi i sprawia, że chcą ze sobą być na dobre i na złe. Jednak taka definicja jest sporym uproszczeniem.

Miłość obejmuje nie tylko uczucia, ale także myśli i zachowania. Jej wyrazem często jest troska, zaangażowanie w sprawy drugiej osoby i bliskość emocjonalna. Profesor Bogdan Wojciszke z PAN, autor książki „Psychologia miłości”, uważa, że miłość składa się z trzech elementów:

  • namiętności,
  • intymności,
  • zobowiązania.

Jednocześnie profesor zaznacza, że trzeba pogodzić się z faktem, że miłość posiada różne fazy i jest zmienna. Mówiąc o miłości, często mamy na myśli jedną z faz, przez którą aktualnie przechodzi nasz związek. Tymczasem miłość powinniśmy traktować jako jedną całość, proces, który powoduje, że przez wiele lat trwamy w relacji z daną osobą.

Zakochani ludzie

Skąd bierze się potrzeba miłości?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Już małe dzieci odczuwają silną potrzebę bliskości ze swoimi opiekunami. Wyciągają do nich rączki, uśmiechają się, próbują nawiązać interakcję i oczekują, że ich uczucia zostaną odwzajemnione. Niektóre teorie zakładają, że miłość ma służyć zaspokojeniu dwóch podstawowych potrzeb człowieka, czyli: rozmnażania się i przetrwania. Dzieci muszą nawiązać silną więź z opiekunem, żeby przeżyć i prawidłowo się rozwijać, a dorośli tworzą trwałe relacje, aby w bezpiecznych warunkach spłodzić i wychowywać potomstwo.

Jednak warto mieć na uwadze, że udana relacja może nam dać znacznie więcej, niż tylko przetrwanie, czy posiadanie dzieci. Miłość zarówno ta romantyczna, jak i przyjacielska czy rodzicielska, daje nam poczucie akceptacji, bezpieczeństwa i przynależności. Człowiek jako istota społeczna bardzo potrzebuje czuć się częścią większej całości. W tym wypadku spoiwem, które połączy nas z drugim człowiekiem lub grupą ludzi, jest właśnie silne uczucie, które nazywamy miłością.

To, w jaki sposób definiujemy miłość, często determinuje nasze dzieciństwo. Jeśli w tym okresie doznaliśmy odrzucenia ze strony rodziców, możemy silniej odczuwać potrzebę miłości i wówczas będziemy dążyć do jej zaspokojenia nawet kosztem innych, równie ważnych dla nas potrzeb. W takim wypadku silne pragnienie bycia kochanym powoduje, że nie zważamy na to, jak partner bądź przyjaciel nas traktuje. Chcemy jedynie czuć się akceptowani, zauważeni i zaopiekowani, czyli pragniemy doświadczyć dokładnie tego, czego nie otrzymaliśmy w dzieciństwie.

Dzieci, które doświadczyły miłości i akceptacji ze strony rodziców, będą poszukiwały podobnych wzorców zachowań w swoich przyszłych relacjach. Takim osobom łatwiej jest tworzyć trwałe związki, ponieważ nauczyły się, jak wygląda zdrowa i dojrzała emocjonalnie więź. Dzieci z kochających domów mają też wyższe poczucie własnej wartości i zdecydowanie lepiej radzą sobie z odrzuceniem.

Czym jest potrzeba miłości i jak można ją realizować?

Potrzeba miłości może być przez ludzi bardzo różnie rozumiana. Nie istnieje też jeden dobry sposób na jej realizowanie. Pragnienie bliskości jest dla człowieka bardzo naturalne. Na początku większość z nas wchodzi w związki lub różnego rodzaju relacje bezinteresowanie. Jednak z czasem zaczynamy mieć coraz większe oczekiwania względem drugiej osoby. Od ich spełniania często uzależniamy naszą satysfakcję z relacji. Niektóre osoby traktują miłość jako inwestycje, która ma zapewnić im szczęśliwe i spokojne życie. Wówczas miłość jest wyrazem potrzeby przynależności i stabilizacji. Innymi słowy, chcemy po prostu znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Potrzeba miłości może też wynikać z wartości, które wynieśliśmy z dzieciństwa. Tworzenie trwałych związków jest w naszej kulturze czymś bardzo pożądanym. Niektóre osoby do tego stopnia czują silną potrzebę trwania w relacji, że są w stanie funkcjonować w związku, który nie jest dla nich w pełni satysfakcjonujący.

Jednak dzisiaj podejście do związków i miłości bardzo się zmienia. Coraz częściej świadomie podchodzimy do tej kwestii i nie szukamy już miłości na siłę. Dużą uwagę przykładamy do jakości relacji zarówno tych intymnych, jak i rodzinnych. Nie chcemy tkwić w toksycznych związkach, gdzie obie strony wykorzystują relację do tego, aby dowartościować się kosztem drugiej osoby.

Jak można zaspokoić potrzebę miłości? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju miłości szukamy. Obecnie istnieje wiele sposobów na realizowanie tej potrzeby. Możemy budować trwałą relację z partnerem, wzmacniać więzi z rodzicami i przyjaciółmi, obdarzyć miłością dziecko, zaangażować się w wolontariat i pomoc osobom słabszym lub przygarnąć zwierzę i otoczyć je opieką. Jeśli potrzeba miłości jest silnie związania z potrzebą przynależności i akceptacji, możemy ją zaspokoić również poprzez aktywność zawodową, bycie członkiem wspólnoty religijnej lub jakąkolwiek inna działalność, która sprawi, że poczujemy się częścią większej całości.

Para trzyma się za ręce

Prawdziwa miłość – jak ją rozpoznać?

Prawdziwa miłość to określenie, którego używamy, gdy chcemy podkreślić, że nasza relacja jest trwała i planujemy być ze sobą przez całe życie. Znalezienie partnera to doskonały sposób na zaspokojenie potrzeby miłości. Jednak, aby tak się stało, trzeba zbudować satysfakcjonujący związek oparty na solidnych fundamentach. Samo zauroczenie i namiętność mogą tu nie wystarczyć. Według specjalistów prawdziwa miłość składa się z takich elementów jak:

  • wzajemne zaangażowanie,
  • ciągła gotowość do pracy nad związkiem,
  • szacunek,
  • zaufanie,
  • akceptacja,
  • bliskość emocjonalna,
  • wsparcie,
  • tworzenie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania uczuć i potrzeb,
  • troska,
  • otwarte komunikowanie swoich potrzeb,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • chęć częstego przebywania z drugą osobą,
  • umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Wiele z tych elementów pojawia się dopiero w późniejszych fazach miłości, gdy już dobrze znamy partnera, przeszliśmy razem nie jeden kryzys i zdążyliśmy nawiązać ze sobą silną więź.

Jak znaleźć miłość?

Znalezienie prawdziwej miłości nie jest proste i wymaga czasu. Single Symbol to portal dla singli, w którym znajdziesz garść praktycznych porad na tematy związkowe oraz dowiesz się, jak zbudować trwałą relację. Odwiedzaj regularnie nasz dział: Porady dla singli, gdzie systematycznie publikujemy ciekawe artykuły dla osób, które poszukują miłości. Wierzymy, że każdy z nas jest zdolny do kochania i zasługuje na to, aby być kochanym. Z Single Symbol Twoje życie uczuciowe rozkwitnie!

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
287 opinii