Kryzys w związku może pojawić się na każdym etapie jego trwania. Zwykle towarzyszą mu silne emocje, które dodatkowo utrudniają dojście do porozumienia. Jeśli konflikt w porę nie zostanie zażegnany, może doprowadzić do ochłodzenia relacji lub nawet do jej całkowitego rozpadu. Według specjalistów kryzysy w związkach najczęściej pojawiają się po 3,7 lub 10 latach, czyli wtedy, gdy relacja wchodzi w nową fazę. Jak przetrwać kryzys w związku? Podpowiadamy!

Czym jest kryzys w związku?

Budowanie stabilnego i udanego związku wymaga sporo pracy od obojga partnerów. Jest to proces, w którym dwie osoby, pochodzące z różnych domów i środowisk, muszą wypracować wspólne strategie radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Na początku partnerzy są sobą zafascynowani i czerpią ogromną przyjemność z poznawania siebie nawzajem. Jednak z czasem ich oczekiwania względem związku będą się zmieniać, co może doprowadzić do kryzysu.

W każdym związku prędzej czy później pojawiają się różnego rodzaju konflikty. Jednak zwykła kłótnia czy nieporozumienie nie muszą oznaczać kryzysu. Ten termin odnosi się do sytuacji, w której partnerzy oddalają się od siebie fizycznie i mentalnie, przez co nie czerpią już przyjemności z bycia razem. Pary w kryzysie nie mają ochoty na bliskość, spędzają czas osobno i często się kłócą. Pojawia się obojętność, brak zainteresowania potrzebami partnera oraz brak poszanowania jego granic.

Kryzys w związku może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest wypadkową konfliktów, które narastały w czasie lub długotrwale tłumionych emocji. Niekiedy kryzys może być spowodowany nierealnymi oczekiwaniami względem związku lub problemami, które dotykają obojga lub tylko jednego z partnerów. Do pogłębienia kryzysu w związku przyczyniają się sytuacje stresowe, takie jak pojawienie się dziecka, choroba, utrata pracy, problemy rodzinne lub finansowe.

Facet i kobieta siedzą

Kryzys w związku – po ilu latach?

Według specjalistów kryzysy są naturalną częścią stabilnego i długotrwałego związku. Nie można ich uniknąć, dlatego należy stawić im czoła. Kryzysy w związkach najczęściej pojawiają się po 3,7 lub 10 latach. Jeśli związek ma przetrwać próbę czasu, partnerzy muszą znaleźć sposób na konstruktywne przezwyciężenie kryzysu. Jürg Willi, szwajcarski psychiatra i specjalista psychoterapii psychodynamicznej wyróżnił 4 fazy związku, w których trakcie może dojść do powstania lub eskalacji kryzysu. Są to:

  • Faza tworzenia stabilnego związku.
  • Faza realizacji i rozwoju.
  • Kryzys wieku średniego.
  • Związek wieku podeszłego.

Faza tworzenia stabilnego związku

Pierwszy kryzys może pojawić się już na etapie budowania relacji, gdy przechodzimy z fazy zakochania do fazy tworzenia stabilnego związku. Wspólne zamieszkanie, ślub i natłok codziennych obowiązków mogą spowodować silne tarcia między partnerami. Pierwszy kryzys w związku zwykle pojawia się po 3 latach, ale może też wystąpić wcześniej. Wejście w stały związek wiąże się z ryzykiem utraty części wolności. Każdy z partnerów wnosi do relacji inne wartości, schematy zachowań i sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami. Kłopoty pojawiają się, gdy partner nie spełnia pokładanych w nim nadziei, zaczyna przejawiać agresywne zachowania, chce dominować i nie jest skłonny do kompromisów.

Jak przetrwać kryzys w związku po 3 latach? Faza tworzenia stabilnego związku to czas ustalania zasad w relacji oraz zasad dotyczących kontaktów ze światem zewnętrznym. Na tym etapie może pojawić się lęk przed separacją od rodziny i utratą dotychczasowego życia. Gdy związek nie zmierza w oczekiwanym przez nas kierunku, warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem. Na tej podstawie będziemy w stanie ocenić, jakie są nasze szanse na osiągnięcia porozumienia w interesujących nas obszarach.

Faza realizacji i rozwoju

Wraz z upływem lat budujemy z naszym partnerem wspólną rzeczywistość. Ustalamy granice, tworzymy własne rytuały, a jednocześnie chcemy też realizować siebie poprzez rozwój własnych zainteresowań. Na tym etapie może dojść do kryzysu, gdy partnerzy nierównomiernie angażują się w związek lub podcinają sobie skrzydła. Kryzys w fazie realizacji i rozwoju realnie zagraża ciągłości relacji. Jest to moment, w którym partnerzy przywołują negatywne emocje, które tłumili w sobie od lat. Mogą być one związane z opieką nad dziećmi, brakiem czasu dla partnera, problemami finansowymi lub innymi, równie istotnymi kwestiami, które dotychczas nie zostały dostatecznie omówione. 

Kryzys w fazie realizacji i rozwoju może pojawić się po ok. 7 latach. Jest on często związany z wygasaniem namiętności, co sprawia, że partnerom bardziej niż wcześniej zaczynają doskwierać wady drugiej połówki. Na tym etapie partnerzy zaczynają poddawać pod wątpliwość trafność swojego wyboru. Kryzys w związku po 7 latach można przezwyciężyć, jeśli partnerzy będą otwarci na swoje potrzeby, uczucia i oczekiwania. W sytuacjach wyjątkowo trudnych warto również poszukać wsparcia u doświadczonego psychoterapeuty.

Kryzys wieku średniego

Wiek średni to czas, w którym wiele osób dokonuje pierwszego podsumowania swojego życia i dotychczasowych osiągnięć. Nie zawsze taka ocena wypada dla nas pomyślnie. Brak satysfakcji powoduje frustrację. Winą za niepowodzenia często obarczamy partnera. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jeden z partnerów musiał zrezygnować z dobrze płatnej pracy, awansu lub innej szansy na rozwój osobisty.

Kryzys wieku średniego może pojawić się już po 10 latach związku. Nie musi być on bezpośrednio związany z wiekiem partnerów. Zwykle towarzyszy mu poczucie rozczarowania i świadomość, że najlepsze lata naszego życia przeminęły bezpowrotnie. Pokonanie kryzysu w związku po 10 latach wymaga wiele wysiłku. Partnerzy muszą zmierzyć się ze swoimi słabościami, zaakceptować swoje wybory i ustalić priorytety na najbliższe lata. Brak satysfakcji z relacji może powodować stany lękowe, obniżenie samooceny, a nawet depresję. Gdy targają nami naprawdę silne emocje, warto rozważyć udział w terapii dla par.

Facet i kobieta patrzą na siebie

Związek wieku podeszłego

Z czasem wzajemna zależność partnerów pogłębia się, co powinno być źródłem radości i spokoju. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Kryzys w dojrzałym związku zwykle jest związany z uczuciem samotności. Partnerzy żyją głównie wspomnieniami, a ich codzienność jest wypełniona wzajemnymi pretensjami i emocjonalną pustką. To właśnie dlatego na rozstania decydują się również osoby w wieku 60+.

Przezwyciężenie kryzysu na tym etapie życia może być bardzo trudne. Partnerzy bardzo dobrze się znają i dokładnie wiedzą, czego mogą się po sobie spodziewać. Dojrzałe związki przechodziły już przez niejeden kryzys. Jeśli problemy nie były na bieżąco rozwiązywane, to z czasem będą się coraz bardziej nawarstwiały. Decyzja o rozstaniu może być zatem bardzo dobrze przemyślana i wówczas trudno będzie partnera od niej odwieźć. Mimo wszystko warto zawalczyć o relację. Szczera rozmowa, udział w terapii dla par, wspólny wyjazd lub podjęcie nowych, ciekawych aktywności to przykłady działań, które wzmocnią związek i mogą zapobiec rozstaniu.

Jak można poradzić sobie z kryzysem w związku?

Kryzysów w związku nie należy bagatelizować. Im szybciej stawimy im czoła, tym większa szansa, że uda nam się je przezwyciężyć. Podstawą powinna być szczera rozmowa i gotowość do pracy nad samym sobą. W trakcie kryzysu warto postawić na konstruktywną komunikację z partnerem. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

  • mów o swoich uczuciach,
  • bądź szczery,
  • wysłuchaj partnera,
  • szanuj granice i prywatność,
  • nie unikaj konfliktów,
  • nie walcz z różnicami,
  • szukaj kompromisów.

W Single Symbol wierzymy, że każdy kryzys w związku można przezwyciężyć. Na naszej stronie znajdziesz wiele cennych porad, dzięki którym nauczysz się, jak budować satysfakcjonujące relacje. Związek może dawać wiele radości na każdym etapie naszego życia. Aby tak się stało, trzeba nieustannie nad nim pracować. Odwiedzaj nasz portal regularnie i zadbaj o swoją relację już dziś!

Katarzyna Kucharska

Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tematyką związków, relacji rodzinnych i rozwoju osobistego. Na co dzień pracuje jako copywriter i ma ogromną słabość do starych książek.
Co mówią nasi Klienci
287 opinii